Pandemi Döneminde İstanbul'da Son 20 Seneden Daha Fazla Yalı Satıldı!

İstanbul Boğazı'nın gerdanlığı olarak kabul edilen tarihi yalıların satışları pandemi döneminde adeta patlama yaşadı. Pandeminin ilk başladığı günden bu yana İstanbul'da yaklaşık 35 yalı el değiştirirken bu rakam son 20 senenin toplam rakamını aştı. Milyon dolarlık fiyatları ile İstanbul'un yalıları adeta peynir ekmek gibi satılmaya başladı.

EMLAK HABERLERİ 19.06.2021 - 17:00 19.06.2021 - 17:00

Son derece yüksek fiyatlara satılan ve İstanbul Boğaz'ının incisi olarak kabul edilen tarihi yalılara pandemi dönemi ile beraber ilgide rekor artış yaşandı. Son 20 senede satılan toplam yalı rakamı pandemi döneminde geride kalırken yalı almak isteyen kişilerin sıra bekledikleri belirtiliyor. 

İSTANBUL'DA KAÇ YALI  BULUNUYOR?

Pandemi döneminde talep patlaması yaşayan tarihi yalıların sayıları da merak konusu oldu. İstanbul Boğazı'ın Anadolu ve Avrupa yakasında 366'sı tarihi eser niteliğinde olmak üzere toplamda 600 yalı yer alıyor. Normalde son derece yüksek fiyatlara satıldığı için yalı satışları son derece gizli bir şekilde yapıyor ve yalı satın alan pek çok kişi isminin gizli tutulmasını istiyor. 

SON 2 SENEDE 20 SENEDE SATILANDAN DAHA FAZLA YALI SATILDI! 

Yalı emlakçısı Sinem Ayıkcan Yılmaz, "Pandemiyle beraber son 1.5 - 2 yıldır inanılmaz bir talep artışı var. Özellikle bahçeli, büyük bahçeli, teraslı, balkonlu yalı ve yalı dairelerine çok ciddi bir talep var. . Pandeminin başından bugüne kadar satılan yalı ve yalı dairelerinin toplam rakamı son 20 yılın satışıyla neredeyse eşit durumda. Aşağı yukarı 35 tane yalı ve yalı dairesi satıldı ama inanılmaz bir talep var, yoğun bir ilgi var. Sene sonun kadar satışlar 40'ı geçer diye düşünüyoruz" diyerek talep artışına dikkat çekti. 

Yılmaz yalı alan kişilerin genelde tekneleri de olduğunu belirterek bu nedenle tekne ile ulaşım imkanlarının ve yalının gördüğü deniz manzarası açısı ile lokasyonunun da yalı fiyatı üzerinde direkt etkili olduğunu belirterek alım yapmak isteyen kişilerin satılık yalı bulmakta zorlandıklarını dile getirdi. 

İSTANBUL BOĞAZI'NDA SATILIK VE KİRALIK YALI FİYATLARI NE KADAR, KAÇ TL?

Yaşanan talep artışı sonrasında hem yalı fiyatları hem de yalı kiraları arttı. Satılık yalı ve yalı dairelerinin fiyatları 20 milyon ile 750 milyon lira arasında değişirken yalı dairelerinin aylık kiraları 65 bin liraya, yalıların ise aylık kiraları 150 bin liraya yükseldi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@