Parası Olanlar İçin Uzman Yorumu: Parayı Faize Yatırmak Mı, Ev Almak Mı Daha Mantıklı?

Birikimi olanlar paralarını nerede değerlendirmeleri konusunda kararsızlık yaşanırken konu sosyal medyada da gündem olmuş ve tartışmalara neden olmuştu. Özellikle de faiz mi, dolar mı, konut yatırımı mı yapılması gerektiği konusunda farklı görüşler ortaya atıldı. Merak edilen yatırım tercihi konusunda ise Gayrimenkul Uzmanı Ahmet Büyükduman ile Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı Öztürk'te değerlendirmede bulundu. Peki, parası olanlar ne yapmalı, parayı faize yatırmak mı yoksa ev almak mı daha yüks

EMLAK HABERLERİ 03.07.2021 - 17:01 03.07.2021 - 17:01 Emlak 365

Koronavirüs salgını nedeni ile piyasaların son derece hareketli bir sürece girmesi ile elinde parası olanlar da hangi yatırım aracına yönelmeleri konusunda tedirginlik yaşayabiliyorlar. Özellikle de son dönemde konut fiyatlarında yaşanan hızlı yukarı yönlü hareketlilik nedene ile vatandaşın konuta olan talebi artarken faiz ve dolar getirisi de merak konusu oluşturuyor. 

Tartışmaların sosyal medyada da gündem olması üzerine Hürriyet Gazetesi yazarı Barış Özkan ile Gaye Kobal konuyu uzmanlarına danıştı ve Gayrimenkul Uzmanı Ahmet Büyükduman ile Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı Öztürk ile özel bir röportaj gerçekleştirerek "en mantıklı yatırım aracı hangisi?" sorusuna yanıt aradı. 

KONUT VE DOLAR YATIRIMI FAİZ GETİRİSİ ÜZERİNDE KALDI! 

Soruya yanıt verebilmek adına 10 sene önce yapılan yatırımı baz alan iki isim 10 sene önceki 150 bin liranın bugünkü değerini hesapladı. Yapılan hesaplamada 2011 senesinin hemen başında 150 bin lirasını faize yatıran bir kişinin aylık mevduat faizi üzerinden getirisi hesaplandığında 10 senenin sonundaki parası yüzde 153 nominal getiri sağlayarak 379 bin 637 lira seviyesine ulaşacaktı. 

Aynı yatırımcı 150 bin lirasını faize yatırmak yerine istanbul'da ev sahibi olmayı tercih etseydi bu durumda şimdiki parası 637 bin 500 liraya yükselecekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan hedonik konut fiyat endeksi raporuna göre İstanbul'da konut fiyatları Ocak 2011 ile Nisan 2021 tarihleri arasında yüzde 325 oranında artış gösterdi. 

10 SENE ÖNCE 150 BİN LİRASI İLE DOLAR ALAN BİR KİŞİNİN BUGÜN KAÇ LİRASI OLDU?

Hesaplamada Türklerin favori yatırım aracı olan dolar kuru da dikkate alındı. 1 Ocak 2011 tarihinde 150 bin lirası ile dolar alan bir kişinin getirisi de dikkat çekti. 1 Ocak 2011 tarihinde 1 dolar 1.56 liraydı. Yani 150 bin lirası olan bir kişi o tarihte 96 bin 154 lira alabiliyordu. Bu paranın dolar mevduat hesabı ile değerlendirilmesi durumunda ise elindeki para 2021 Nisan ayında stopaj düştükten sonra 112 bin 255 dolar seviyesine yükselecekti. 

Türk Lirası ile hesaplandığında ise yatırımcının eline geçek olan para bugünkü kur üzerinden yaklaşık 955 bin liraya yükselirken bu da yüzde 537 oranında nominal getiri elde edilmesi anlamına geldi. 

UZUN VADEDE KONUT YATIRIMI KAZANDIRIYOR! 

Türkiye'de uzun vadede konut yatırımı yapanların kazanç elde ettiklerini belirten Doç. Dr. Öztürk "Tabii ki burada konutun alış fiyatına, bulunduğu bölgeye, kira yaratma kapasitesine ve kira çarpanına dikkat edilmelidir. Zaten Türk yatırımcısının da en çok sevdiği ve yıllardır değişmeyen yatırım araçları dolar, gayrimenkul yatırımı ve altın yatırımıdır" dedi. 

Büyükduman ise konut yatırımı yapan kişilerin hem yükselen konut fiyatları üzerinden hem de konut üzerinden kira geliri olarak çifte getiri elde ettiklerini belirterek bir konutun kira getirisinin tüm masraflar düşüldükten sonra kendi değerinin yüzde 4'ü olarak hesaplandığını, kira gelirinin bankaya yatırılması durumunda buradan da faiz getirisi elde edilebileceğini dile getirdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@