Plankote Ne Demek, Nasıl Alınır?

Emlak terimleri arasında en çok merak edilenlerden biri de Plankote olarak öne çıkmaktadır. Peki, plankote nedir, nasıl alınır, ne demek?

Emlak Terimleri 21.01.2022 - 23:20 21.01.2022 - 23:30 Gülcan Özer

Yapıların üzerine inşa edileceği arazinin topografik durumu başta olmak üzere tüm detaylarını ince ayrıntısına kadar gösteren özel olarak hazırlanmış haritalara plankote adı verilmektedir. Mimari bir projeye başlamak için hazırlanması gereken evraklar arasında en önemlilerinden biri de plankote olarak öne çıkmaktadır. 

PLANKOTE NASIL ALINIR?

Plankote ölçümleri harita yapımı ve çizimi açısından büyük öneme sahip olup bu nedenle ölçümde son derece dikkatli davranılması gerekir. Arazi üzerindeki yapılaşma bu harita dikkate alınarak yapılacağı için mutlaka ölçümde en doğru verilere yer verilmelidir. 

Harita mühendisliği büroları plankote alabileceğiniz yerler olarak öne çıkmaktadır. Plankote ölçümü son derece hassas ve dikkat gerektiren bir işlem olduğu için mutlaka alanında uzman bir harita mühendisi tarafından hazırlanmalıdır. Arazinin topografik yapısı harita mühendisi tarafından dikkatle ölçülerek hazırlanır ve arazi üzerine inşa edilecek olan yapıda bu planın üzerinden ilerler. Yani projenin başarısı öncelikle bu planın doğruluğuna ve başarısına bağlıdır. Hazırlanan projeye altlık görevi üstlenir. Proje başlamadan önce plankote alınması gerekli olup, proje bu harita üzerinden ilerletilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@