Resmi Gazete'de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Tarafından 7 İlde 13 Taşınmaz İçin Özeleştirme İhalesi İlanı Yayınlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Türkiye'nin bazı illerinde bulunan taşınmazlar için özelleştirme ihalesi ilanları Resmi Gazete ile yayınlanarak kamuoyuna duyuruldu. 

EMLAK HABERLERİ 13.07.2021 - 01:30 13.07.2021 - 01:30 Emlak 365

13 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme ihale ilanları yayımlandı. Türkiye'nin farklı illerinde kamu mülkiyetinde olan taşınmazlar satış ihalesi yoluyla özelleştirilecek.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile özelleştirme kapsamına alınan taşınmazlar için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı özelleştirme konusunda yetkilendirilmişti. Bu taşınmazların özelleştirme ihalesi hazırlıklarını tamamlayan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihale ilanlarını yayımlayarak süreci başlatmış oldu.

HANGİ TAŞINMAZLAR İHALE İLE ÖZELLEŞTİRİLECEK?

-Ankara Mamak'ta 28.845 metrekarelik taşınmaz
-İzmir Torbalı'da 29.458 metrekarelik taşınmaz
-Tokat Pazar'da 4.260 metrekarelik taşınmaz 
-Tokat Merkez'de 3.102 metrekarelik taşınmaz 
-Yozgat Yerköy'de 36.143 metrekarelik taşınmaz 
-Ankara Çankaya'da 2.695 metrekarelik taşınmaz 
-Diyarbakır Kayapınar'da 22.392 metrekarelik taşınmaz 
-Diyarbakır Kayapınar'da 22.392 metrekarelik taşınmaz 
-İstanbul Arnavutköy'de 7.309 metrekarelik taşınmaz 
-İstanbul Arnavutköy'de 15.154 metrekarelik taşınmaz 
-İstanbul Arnavutköy'de 5.761 metrekarelik taşınmaz 
-Nevşehir Merkez'de 2.313 metrekarelik taşınmaz 
-Nevşehir Merkez'de 3.080 metrekarelik taşınmaz 

İHALELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan özelleştirme ihalelerinin ne zaman yapılacağı da belli oldu. Buna göre ihaleleler kısım kısım yapılacak. 5 adet taşınmazın ihalesi 25 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak. Geri kalan taşınmazların ihalesi ise 1 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. 

İHALELER NASIL YAPILACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İddaresi Başkanlığı tarafından yapılacak olan 13 taşınmazın ihalesine dair detaylar da belli oldu. Buna göre katılımcılar bu ihalelerde tekliflerini kapalı zarf ile teslim edecekler. 

Kapalı zarf ile yapılan ihale tekliflerinin ardından ise pazarlık aşamasına geçilecek. Pazarlık görüşmelerinde yer alan katılımcılar ihale tekliflerini açık artırma usulü ile nihayetlendirebilecekler. Bu şekilde en yüksek teklifin sahibi ilgili taşınmazsı almaya hak kazanacaklar.

KİMLER İHALELERE KATILABİLECEKLER?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı özelleştirme ihalesine katılabilecekleri de açıkladı. Buna göre şu kapsama girenler ilgili taşınmazlar için teklif verebilecekler:

-Gerçek kişiler 
-Tüzel kişiler 
-Ortak Girişim Grupları 
-Kooperatifler 
-Kuruluş belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıflar 

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak olan özelleştirme ihaleleri sonucunda gerçekleşecek satş işlemleri her türlü resim, vergi, harç ve KDV'den muaf olacak. 
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@