Resmi Gazete'de Yayımlandı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İsmi Değişti!

29 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ismi değiştirildi.

Emlak Haberleri 29.10.2021 - 08:17 29.10.2021 - 08:18 Gülcan Özer

Yapılan son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan isim değişikliği gerçekleştirildi. 29 Ekim 2021 Tarihli ve 31643 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanan Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 85) kapsamında isim değişikliği resmen gerçekleştirilmiş oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismi artık Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildi. İmzalanan Paris Antlaşması sonrası yapılan değişiklik büyük önem taşırken bu hamle anlaşmanın ilk adımı olarak değerlendirilmişti. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İSMİ DEĞİŞTİ Mİ?

Evet, Resmi Gazete ile yayımlanan Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 85) kapsamında bakanlığın ismi resmen değiştirilmiş oldu. Yeni isim ise Resmi Gazete ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak duyuruldu. 

çevre ve şehiricilik bakanlığının adı değişti

İsim değişikliğinin yanı sıra bakanlığın görev ve amaçları da değiştirildi. Yapılan isim değişikliğine bağlı olarak bakanlığın bünyesinde İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu da kuruldu. 

Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü de aynı kararname kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlandı. 

Aynı kararname kapsamında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü statü değişikliği de yapıldı. İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün statüsü değiştirildi. Yine İçişleri Bakanlığı bünyesinde hizmet vermesine karar verilen Genel Müdürlük Göç İdaresi Başkanlığı adını aldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@