Resmi Gazete'de Yayımlandı! Serbest Bölgelerde Kiralanacak Hazine Taşınmazlarına Düzenleme!

Resmi Gazete'de Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliğinde değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Emlak Haberleri 29.01.2022 - 16:42 29.01.2022 - 16:47 Büşra Uluşen

Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Serbest bölgelerde bulunan ve ilk kez faaliyete geçecek olan Hazine taşınmazlarının gerçek ya da tüzel kişilere kiraya verilmesi durumunda, kirayı alan bölge kurucu ve işleticisi (BKİ) tarafından, kira bedelinden özel hesaba aktarılacak oran 20 yıl süre ile yüzde 40 oranında uygulanacak. 

SERBEST BÖLGELERDE KİRALAMALARA DÜZENLEME

Yönetmeliğe göre, serbest bölgeler için ilgili banka şubeleri tarafından yapılan tahsilattan, işletici ya da kuruculara sözleşmeler gereği günlük olarak gelir payı aktarımları yapıldıktan sonra bakiye tutarlar, 5 iş günü içerisinde TCMB nezdindeki hesaplara aktarımı sağlanacak. 

resmi gazete yönetmelik

Mevcut uygulamaya göre, Hazine arazisi üzerinde kurulu serbest bölgelerde faaliyet ruhsatı verilmesi uygun olan gerçek ya da tüzel kişilere bina ve tesisler hariç bu bölgelerdeki Hazine taşınmazlarının kiralanması durumunda, kira bedelleri kira sözleşmesinde öngörülen sürelerde işletici ya da BKİ tarafından tahsil edilirken, kira bedellerinin yüzde 90'ı işletici tarafından, yüzde 63'ü ise BKİ tarafından belirtilen süreler içerisinde özel hesaplara yatırılacak. 

Yeni yönetmelik ile birlikte ilk kez faaliyete geçecek olan serbest bölgelerde, söz konusu yüzde 63 oranı kuruluş ve işletme sözleşmesinin akdedildiği tarihten itibaren 20 yıl süreyle yüzde 40 oranında uygulanacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@