Riskli Bina Sorunu Acilen Çözülmeli, Depreme Dayanıksız Konut Kalmamalı!

GYODER Başkanı Doç. Dr. Yetgin peş peşe gelen deprem haberleri sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de depreme dayanıksız konut sayısı hakkında açıklama yapan Yetgin acilen dönüşümün başlaması gerektiğine dikkat çekti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 15.08.2019 - 11:55 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

GYODER Başkanı Doç. Dr. Yetgin peş peşe gelen deprem haberleri sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de depreme dayanıksız konut sayısı hakkında açıklama yapan Yetgin acilen dönüşümün başlaması gerektiğine dikkat çekti.

Peş peşe gelen deprem haberleri ile sarsılan Türkiye'de gözler yeniden riskli binalara çevrildi. Depreme Dayanıksız Konut Sayısı Kaç?Konu hakkında açıklama yapan GYODER Başkanı Doç. Dr. Yetgin"Bugün risk alanı içindeki 6,5 milyon konuttan 1,5 milyonunun acil dönüşmesi, gerekiyor. Hiç zaman kaybetmeden, el birliğiyle riskli bina sorununu çözmeliyiz"  acilen kentsel dönüşüm ile yenilenmesi gereken bina sayısını 1,5 milyon olarak duyurdu. Türkiye'nin halen depreme hazır olmadığını belirten Yetginer "Topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında bulunan ülkemizde maalesef hala depreme hazırlıklı değiliz. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu unutmamalıyız. GYODER olarak, kentsel dönüşüm çalışmalarına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Olası büyük bir depreme hazırlık için riskli binaların yeniden, yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmesi ve tüm Türkiye’nin yeniden yapılanması için çalışacağız" açıklamasında bulundu. Kentsel Dönüşüm Büyük Bir Fırsat!Türkiye'de toplam 6,5 milyon bağımsız yapının dönüştürülmesi gerektiğini belirten Yetgin "Güvenli, kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeli ve kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülkemizdeki toplam 20 milyon konutun risk alanı içindeki 6,5 milyonunun dönüşmesi gerektiğini, acil öncelikli 1,5 milyon konutun ise 2023’e kadar dönüştürüleceğini açıkladı.Dolayısıyla hiç zaman kaybetmeden bu sorunu el birliğiyle çözmemiz gerekiyor. Şehirlerimizi, talep ve ihtiyaçlara göre planlayıp geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz. İlgili yönetmeliklerin ihtiyaçlara ne ölçüde yanıt verdiğinin sorgulanmasını, gerekli revizyonların yapılmasını ve uygulamaların denetlenmesini sağlamalıyız" diyerek kentsel dönüşümün aslında Türkiye için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@