Rize-Artvin Havalimanı 2 Sene Erken Tamamlanacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Rize Artvin Havalimanı projesini denetledi. Peki, Rize Artvin havalimanı son durum ne, proje ne zaman açılacak?

EMLAK HABERLERİ 10.08.2019 - 11:37 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Rize Artvin Havalimanı projesini denetledi. Peki, Rize Artvin havalimanı son durum ne, proje ne zaman açılacak?

Türkiye'nin deniz üserine kurulan ilk havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı sonrası ikinci olma unvanına sahip olacak olan Rize Artvin Havalimanı projesinde çalışmalar tüm hızı ile sürüyor, 85 Milyon 500 Bin Ton Dolgu Yapılacak! Bakan Turhan Rize Artvin Havalimanı projesini denetleyerek önemli açıklamalarda bulundu. Bölge için büyük önem taşıyan projede 7/24 çalışmaların kesintisiz olarak sürdüğünü belirten Bakan Turhan ""Rize- Artvin Havalimanı, Avrupa'nın deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanından sonra ülkemizin deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek ikinci havalimanı oldu.Bu havalimanımızda 85 milyon 500 bin ton dolgu yapılacak. Ve şu ana kadar da 242 ağır iş makinesi ile günde 120 bin ton taş dolgu yapılarak 32 milyon ton üzerinde taş dolgusunu tamamlamış durumdayız. Bunun 11 milyon tonu da kategorik taş dediğimiz mendireğin yapımında kullanılıyor.Ve havalimanımızın en önemli kısmı olan taş dolgu mendireğin yüzde 64'ü bitmiş durumda. Havalimanı altyapı tesisleri inşaatının tamamı düşünüldüğünde ise projenin yüzde 40'ına yakınını tamamlamış bulunuyoruz" dedi. Rize Artvin Havalimanı Ne Zaman Bitecek?Projenin son durumu hakkında da bilgi veren Bakan Turhan "Havaalanımızın pist uzunluğu 3 bin metre ve 45 metre genişliğinde dizayn edildi ve inşa edilecek.264 metre uzunluğunda, 24 metrelik genişliğiyle taksi yolu ile de birçok büyük uçağa da ev sahipliği yapabilecek. Yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek olan havalimanının, yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alanıyla da bölgenin en büyük havalimanlarından olacak.Bu önemi nedeniyle de bu dev projeyi her ne kadar 2022 yılında hizmete alacağımızı söylesek de, hedefimizi yükselttik, iş programımızı değiştirdik, çalışmalarımızı hızlandırdık, bu projeyi inşallah gelecek yıl Ekim ayında hizmete açacak şekilde iş programımızı güncelledik. Ve bu eşsiz havalimanı ile Rize ve Artvin illerimiz havacılıkta başlattığımız devrimin de önemli bir karesini oluşturacak.Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" diyerek projenin erkene alındığını söyledi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@