Rize Artvin Havalimanı İnşaatı Son Durum: İkmal İhalesi İle Maliyet 632 Milyon TL Arttı!

Türkiye'nin en önemli ulaşım projeleri arasında yer alan Rize Artvin Havaalanı inşaatında yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı.

EMLAK HABERLERİ 17.02.2020 - 10:03 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Türkiye'nin en önemli ulaşım projeleri arasında yer alan Rize Artvin Havaalanı inşaatında yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Rize Artvin Havalimanı maliyeti için açıklanan rakam arttı! Yeni ikmal ihalesi ve projede son durum haberimizde...

Rize Artvin Havalimanı ihalesi 3 sene önce yapılmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı görkemli bir organizasyonla temel atma töreni gerçekleşmişti. RİZE ARTVİN HAVALİMANI İNŞAATINI KİM YAPIYOR?Söz konusu projenin ihalesini Cengiz-Aga Enerji ortaklığı o dönemde vermiş olduğu bir milyar 78 milyon 434 bin liralık teklif ile kazanmıştı. Ancak proje için 632,5 milyon liralık ikmal ihalesi düzenlendiği ortaya çıktı. Konu hakkında özel bir yazı kaleme alan Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker  “İlk ihaleye Aga Enerji ile girmiş olan işi asıl yürüten Cengiz bu kez ikmal ihalesini ASL İnşaat ile üstlenmiş. İlk dönem AKP milletvekili Abdülkadir Kart'ın son dönem pek çok büyük inşaat ve altyapı ihalesinde adını görmeye başladığımız şirket” sözleri ile ikmal ihalesini kazanan şirketi de açıkladı. RİZE ARTVİN HAVALİMANI MALİYETİ KAÇ LİRA?Toker yazısında yapmış olduğu açıklamasında projenin toplam maliyet rakamlarına da yer verdi. İkmal ihalesi ile beraber projenin toplam maliyeti de dartarken “Bu ihalenin yaklaşık maliyeti de 682 milyon 293 bin 367 TL olarak belirlenmiş. Cengiz-ASL bu ikmal ihalesini 632 milyon 497 bin 233 TL teklifle almışlar.Gördüğünüz gibi yüzde 7.30 gibi süper bir indirim. 1 milyar TL'ye bitecek denilen Rize-Artvin Havalimanı'nın maliyeti şimdilik 1 milyar 632,5 milyon TL'ye yükselmiş durumda" diyerek yaşanan artışa dikkat çekti. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@