Rize Çay Çarşısı Projesi İle Turist Çekecek

Sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda dünyanın da en büyük çay üreticilerinden biri olan Rize turist sayısını arttırmak için yeni bir proje ile gündemde.

Emlak Haberleri 30.07.2018 - 11:22 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda dünyanın da en büyük çay üreticilerinden biri olan Rize turist sayısını arttırmak için yeni bir proje ile gündemde.

Projeyi Rize Ticaret Odası üstlenirken projenin ortaklığını Rize Ticaret ve Sanayi Odası üstlendi. Projenin en önemli mali destekçisi ise Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı oldu. Projenin hayata geçirilmesi ile beraber Rize'nin turist sayısı büyük oranda artacak. Rize Çay Çarşısı Projesi Nerede Olacak?Söz konusu proje Rize'nin merkezinde yer alan Eminettin Mahallesi sahil dolgu alanı bölgesinde gerçekleştirilecek. Proje toplamda 9 bin 500 metrekarelik dev bir alanda yapılacak ve bu alanın 4 bin metrekaresi kapalı alandan oluşacak. Şu anda projenin sahil alanında dolgu ve harfiyat çalışmaları devam ederken Rize Ticaret Odası proje hakkında şu açıklamalarda bulundu; "Borsamızın ilimize kazandırdığı Çay Çarşısı Projesi’yle, çayın memleketi Rize'de tüketici grupları, gıda toptancıları, yerli/yabancı turistler, organizasyon işletmeleri ve bölge halkının kullanımına sunulacak sosyal yaşam alanı olacaktır. Çay Çarşısı çay ile ilgili bütün ürün gruplarına, sektörel markaları ve yöresel ürünleri bir araya toplayarak toplu olarak tüketicilerin beğenisine sunacaktır.Çayın ve çay üreticilerinin tanıtımına hizmet etmek ve bu kapsamda farklı alanlarda elde edilen gelirleri artırmayı hedefleyen Çay Çarşısı Projesi alanında belirlenen amaca hizmet etmesi amacıyla Toplantı Salonu, Misafirhane, Deneme Numune Satış Ünitesi, Çay Müzesi, Çay Evi, 3D Çay Sineması ve Sosyal Alanlardan oluşacaktır. Proje tamamlandığında Çay Çarşısı sosyal yaşam alanı içerisinde gelen konuklarımıza Rize’mizin vazgeçilmez sembolü olacak çay bardağı yapısı içinde bulunan sinevizyon’da çayın topraktan bardağa gelinceye kadarki süreç anlatılırken diğer bir yanda geçmişten günümüze çay tarımında kullanılan araç ve gereçlerin sergileneceği çay müzesinde geçmişe uzanacağız.Farklı firmaların ürettiği çayları tatma imkanının bulunacağı çay evleri, yöresel yemekler ve tatlılar, Rize bezi, bakır işletmeciliği, ağaç oymacılığı gibi ilimize özgü ürünlerin tanıtımına katkı sağlanacaktır. Tabiki küçük konuklarımızda güvenli bir şekilde misafir edebileceğimiz oyun parkıyla beraber ilimize gelecek misafirlerimize Türk çayını, kültürünü tanıta bileceğimiz bir sosyal yaşam alanı oluşacak."Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@