Rusların Gayrimenkul Yatırım Tercihi Türkiye'den Yana!

Rus vatandaşları Türkiye'de gayrimenkul alımlarına büyük ilgi gösteriyor. 2019 yılından bu yana Rusların Türkiye'deki yatırımları yüzde 53 arttı.

Konut Projeleri 29.12.2021 - 14:53 29.12.2021 - 14:53 Büşra Uluşen

Pandemi nedeniyle bir süre önce uluslararası seyahat yasağı getirilmiş, bu da emlak piyasını olumsuz etkilemişti. Bu nedenle son yıllarda yabancıların gayrimenkul alımında bir azalma yaşanmıştı. 

Uluslararası seyahat yasağının kaldırılmasıyla birlikte Rusya vatandaşlarının yurtdışında gayrimenkul alımına talebiin arttığı, en fazla ilginin ise Türkiye'ye gösterildiği öğrenildi. 

Ruslar Türkiye'den Vazgeçemiyor!

Basında yer alan haberlere göre, Rusların yurtdışında gayrimenkul alımına olan ilgilisinin pandemi öncesine göre azaldığı, pandeminin başladığı yıla göre yüzde 3.9'lık arttığı ancak 2019 yılına göre yüzde 13.8 oranında düştüğüne dikkat çekildi. 

rus

İnternet sitelerinin anketlerine göre deniz ülkeleri Türkiye, Bulgaristan ve İspanya'nın diğer yerlere göre daha fazla ilgi gördüğü, Türkiye'ye olan talebin ise yüzde 53 oranında arttığı belirtildi. Uzmanlar, son aylarda Türk Lirasında yaşanan değer kaybının da Rusları Türkiye'de mülk satın almaya yönelttiğini aktarıyor.

Öte yandan bazı ülkelerin ikamet izni ve vatandaşlık verme politikalarını basitleştirmeye yönelik adımlar attığı, bu şekilde de Rusları Türkiye yerine kendi ülkelerine çekebilecekleri konusunda çalışmalar yapmaya hazırlandığı belirtildi. 

Türkiye tatil turizminin en büyük parçasını oluşturan Rus turistler, tatil dışında artık Türkiye'den gayrimenkul satın alarak da yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Öyle ki Türkiye'de Rusların satın aldığı konut ve mülk sayısı azımsanamayacak kadar fazla. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@