Sabancı Çimento Bunol'u 155 Milyon Dolar Ödeyerek Satın Aldı!

Türkiye'nin en büyük çimento üreticilerinden biri olan Sabancı Çimento yatırımlarına pandemiye rağmen hız kesmeden devam ediyor. Yapılan açıklama ile İspanya'da beyaz çimento üretimi yapan Bunol Fabrikasının Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV tarafından devralma sürecinin tamamlandığı ilan edildi.

EMLAK HABERLERİ 12.07.2021 - 08:55 12.07.2021 - 08:55 Emlak 365

Son dönemde yükselen çimento fiyatları ve tekelleşme iddiaları ile sürekli olarak gündemde olan çimento sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin en büyük çimento üreticileri arasında yer alan Sabancı Çimento ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV tarafından yapılan satın alım işlemi sonrasında ki devralma sürecinin tamamlandığı ilan edildi. 

Yapılan açıklamada İspanya'da beyaz çimento üretimi yapan Bunol Fabrikası için yürütülen devralma sürecinin tamamlandığı ilan edildi. Söz konusu şirket için yapılan anlaşmanın 155,2 milyon dolar olduğu ilan edilmişti. 

ÇİMSA DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ ÇİMENTO MARKASI OLDU! 

Satın alma süreci hakkında bilgilendirmede bulunan Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Burak Orhun yapılan satın almanın son dönemde Sabancı Holding tarafından yapılan en büyük satın alma olduğunun altını çizerek Çimsa markası adı altında atılan bu adım ile Türkiye'de ki liderlik konumunu global araneya taşıdıklarını dile getirdi. Orhun, Bunol'un Avrupa'nın teknolojik olarak en gelişmiş beyaz çimento fabrikası olduğunu vurgulayarak kararlılıkla sürdürdükleri devralma sürecini tamamladıklarını duyurdu. 

Yapmış oldukları yatırımın önemine değilen Orhun "Böylece dünya liginde 3'üncü sıradan 2'nciliğe yükselerek öncü oyunculardan biri olma pozisyonumuzu daha da güçlendirmiş olduk. Çimsa'nın global bir marka olma yolculuğunda emin adımlarla ilerlerken, bu yolculuğun en önemli adımlarından birini İspanya'da atmış olmaktan gururluyuz. Böylece var olan küresel piyasa deneyimimize İspanya operasyonunu da ekleyerek, büyük bilgi birikimimizle ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştıracağız" diyerek yatırımın önemine dikkat çekti. 

Çimsa ve Sabancı Holding Bunol'u satın almak için toplamda 155.2 milyon dolar öderken söz konusu anlaşmanın Sabancı Holding tarafından şimdiye kadar yapılan en büyük satın alımlardan biri olduğu belirtiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@