Sahibinden Ucuz Kiralık Ev İlanları ile Kaparo Vurgunu Hortladı! Ev Arayanlar Aman Dikkat

Kiralık ev fiyatlarının rekor seviyelere ulaşması ve kiralık daire bulunamaması üzerine kapora vurgunu yine hortladı. Ucuz kiralık ev ilanları ile Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın!

Sahibinden Ucuz Kiralık Ev İlanları ile Kaparo Vurgunu Hortladı! Ev Arayanlar Aman Dikkat

Son dönemde çeşitli sebeplerle piyasada kiralık ev kıtlığı yaşanmaya başlayınca kiralık ev fiyatları rekor seviyelere ulaşmış, bazı bölgelerde konut kiraları aylık 5 bin lirayı aşmıştı. Yaşanan süreç dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Kiraların yükselişe geçmesi ile beraber kapora vurgunu yeniden hortladı.

Özellikle online ilan siteleri üzerinden sahibinden kiralık ucuz ev ilanları ile piyasa fiyatının çok daha altında verilen ilanlarla vatandaşa kapora tuzağı kuruluyor. Dolandırıcılar bu ilanlarla günlük binlerce liralık vurgun yapıyorlar.

SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE İLANLARI İLE BİNLERCE LİRALIK VURGUN YAPIYORLAR!

Aslında kendilerine ait olmayan evlerin resimlerini internet üzerinden toplayan dolandırıcılar bu evler için sahte ilanlar hazırlıyorlar. Online ilan sitelerine verilen ilanlarda normal ilanların çok daha altında düşük fiyatlarla "sahibinden acil kiralık", "ucuz kiralık daire" gibi başlıklarla verilen ilanlar gören kişilerin dikkatini çekecek şekilde hazırlanıyor.

Piyasa fiyatının çok daha altına verilen ilanları gören vatandaşlar ucuz ev kiralamak umudu ile hemen ilanda yer alan iletişim bilgileri üzerinden arayarak ev kiralamak için başvuruda bulunuyor. Oltalama yöntemi adı verilen bu yöntem ile vatandaş evi kaçırmamak için ilan sahibinin vermiş olduğu banka hesabına istenilen kapora tutarını yatırıyor. Daha sonra ise bir daha aradığı telefon numarasına ulaşamıyor ve dolandırıldığını anlıyor.

kapora dolandırıcılığı

OLTALAMA SİSTEMİ İLE DOLANDIRICILARA PARANIZI KAPTIRMAYIN!

Konu hakkında uyarıda bulunan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük “Fiyatlar yükseldiği için güzel semtlerde özellikle bakımlı, hatta eşyalı kiralık olmayan veya bir başka emlakçının portföyünde olan daireyi kendi kiralıyormuş ilan veriyorlar, çok talep olduğunu söyleyip kapora istiyorlar. Bu anlamda çok dolandırıcı ve mağdur var. Ev kiralamak isteyenler internet sitesi üzerinden, evi, ev sahibini görmeden uzaktan para göndermesinler, doğruluğundan emin olsunlar” diyerek herkesin bu dolandırıcılara karşı daha dikkatli davranmalarını istedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında ucuz ev ilanlarına karşı uyanık davranılması gerektiğini belirterek bir evin normali 2 bin lira iken bin liraya kiralamanın mümkün olmadığını söyledi. Kiralama işlemlerinde mağdur olmak istemeyen kişilerin mutlaka yetki belgesi olan emlakçılar ile işlem yapmaları istendi.

SONRAKİ HABER