Salda Gölü Festivali 2018 Tartışmalara Neden Oldu

Sahip olduğu turkuaz rengi suları ve beyaz kumsalı nedeni ile Türkiye'in Maldiv'leri olarak lanse edilen Salda Gölü düzenleneceği duyurulan festival organizasyonu ile tartışmalara neden oldu. 

Emlak Haberleri 26.05.2018 - 17:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Sahip olduğu turkuaz rengi suları ve beyaz kumsalı nedeni ile Türkiye'in Maldiv'leri olarak lanse edilen Salda Gölü düzenleneceği duyurulan festival organizasyonu ile tartışmalara neden oldu. 

Salda Gölü Festivali 2018 Aralarında Manuş Baba, Teoman, Yeni Türkü, Hayko Cepkin ve Selda Bağcan gibi birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Salda Gölü doğa gönüllüleri ile çevre esnafını karşı karşıya getirdi.Söz konusu festival kapsamında binlerce kişi Salda Gölü kamp etkinliğine katılarak sahilde çadır kuracak ve akşam ünlü isimlerin söylemiş oldukları şarkılara eşlik edecek. Esnaf bölgeye gelecek olan binlerce kişinin kazandıracağı para nedeni ile organizasyonu büyük bir mutlulukla karşılarken çevre gönüllüleri ise organizasyonun aynı zamanda doğal SİT alanı olarak ilan edilerek koruma altına alındığı gölde kirlilik yaratacağını iddia ediyor.Çadırını Kur, Özgürlüğünü Yakala29 Haziranı 30 Hazirana bağlayan gece başlayacak olan ve 1 Temmuz tarihinde sona erecek olan konser Çadırını Kur, Özgürlüğünü Yakala sloganı ile tanıtılmıştı. Organizasyonun destekçileri arasında yer alan Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek organizasyonun çevre halkı ve esnafı için büyük bir ekonomik kaynak yaratacağını belirterek hiçbir şekilde çevreye zarar gelmeyeceğini savundu.Olayın karşı tarafında yer alan çevre gönüllüler ise alanı dolduracak olan binlerce kişinin çevreyi kirleteceği ve doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Salda Gölü için büyük bir felaket yaratacağını iddia ediyor. Çevre gönüllüleri çadırla kamp yapılması yerine Salda Gölü otel konaklamasının yapılmasını istiyor. Organizasyon için bilet satışları tüm hızı ile devam ederken umarız bu doğal cennet parçası söz konusu organizasyon nedeni ile olumsuz etkilenmez. Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@