Şantiye Şeflerine Yargıtay'dan Kötü Haber: Şantiye Şefine Fazla Mesai Ücreti Artık Ödenmeyecek

Şantiye şefi fazla mesai ücreti 2022 hakkında Yargıtay tarafından emsal karar açıklandı. Ne yazık ki açıklanan karar Şantiye Şefi olarak fazla mesai yapan çalışanları üzdü!

Emlak Haberleri 01.03.2022 - 15:33 01.03.2022 - 15:33 Gülcan Özer

İşverenler ile işçiler arasında yaşanan en büyük anlaşmazlıkların başında fazla mesai ücretleri yer alıyor. Pek çok işçi bu ücretleri tam olarak alamadığından yakınırken konu hakkında iş mahkemelerine açılan çok sayıda dava bulunuyor. Bu davalardan bazıları uzun süre sürümcemede kalırken son noktayı ise Yargıtay koyuyor. 

Yargıtayın emsal karar açıkladığı bu davalardan biride şantiye şeflerini ilgilendiriyor. Şantiye şeflerinin çalışma düzenlerini kontrol eden ve belirleyen bir amirleri olmaması, çalışma düzenlerini kendilerinin belirlemesi ve projeleri sevk, idare eden kişiler olmaları nedeni ile fazla mesai ücreti alıp almayacakları tartışma konusu olabiliyordu. Süreç hakkında tartışmalara son noktayı Yargıtay koydu. 

ŞANTİYE ŞEFİ FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALIR MI?

Davaya konu olan olayda taş ocağında maden mühendisi olarak çalışan kişinin şantiye şefi olarak fazla mesai ücreti istemesi ile yargı süreci başladı. 2017 senesinde işten çıkarılan mühendis kıdem ve ihbar tazminatı aldığını ancak fazla çalışmasına karşılık olarak genel tatil, ücretli izin alacağı tutarlarını alamadığını belirterek işveren hakkında mahkemeye başvuruda bulundu. 

yargıtay kararı 1

yargıtay kararı 2

Şantiye şefi ve şantiye amiri olarak çalıştığı tespit edilen mühendisin "Şantiye şefinin çalışma düzenini kendisinin belirlemesi, üzerinde çalışma koşullarını düzenleyen amirinin olmaması, projeyi sevk ve idare eden kişi olması nedeniyle, fazla mesai ücreti talep edemeyeceği Dairemizin yerleşik uygulaması olup, Mahkemece fazla mesai ücreti talebinin reddi gerekirken, kabulü hatalıdır" ifadelerine yer verilerek kendisine fazla çalışma mesai ücreti ödenemeyeceğine dair karara hükmetti. Söz konusu karar şantiye şefi olarak çalışan herkesi ilgilendiren emsal bir karar olması nedeni ile inşaat sektörü için büyük önem taşıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@