Sel vurmuştu Çevre Bakanı Kurum'dan Ankara'ya yeni konut müjdesi

Selden çok ciddi bir şekilde etkilenen Başkent Ankara'da oluşan hasar durumuna ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan destek açıklaması geldi.

Emlak Haberleri 13.06.2022 - 15:54 13.06.2022 - 15:54 Mustafa Karagöz

Başkent Ankara'yı etkisi altına alan şiddetli yağış ve sel olaylarına ilişkin çalışmaları incelemek ve selden etkilenen vatandaşların sorunlarını dinlemek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Haymana ve Akyurt'a gitti. Burada tüm çalışmaları yerinde inceleyen ve vatandaşlara destek olan Çevre Bakanı Kurum, bu bölgelere yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

BAŞKENTE KONUT MÜJDESİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ziyareti kapsamında yapmış olduğu açıklamalarında ilk olarak yağmurun şiddeti hakkında konuştu. Haymana ve Akyurt çevresi için açıklamalarda bulunan Bakan Kurum bu bölgelere kovayla yağmurun düştüğü bezetmesinde bulundu.

Haymana'da oluşan hasar konusunda bilgi veren Bakan Kurum bir köyde 14 ağır hasarlı ev tespit edildiğini bir evin de yıkıldığını söyledi. Özellikle dere kenarına yapılan konutların büyük hasar gördüğünü ifade eden Bakan Kurum bu bölgelerde belediye ile ortak çalışmalar olacağını söyledi. 

Bölgede yeni binalar yapılacağını da ifade eden Bakan Kurum "Haymana'da ve Akyurt'ta dere güzergahı üzerindeki yapıların tespitlerini belediyelerimizle birlikte yapacağız ve ivedi bir şekilde yeni binaların yapımını gerçekleştireceğiz. Bir taraftan da vatandaşlarımızın, AFAD'ımızla, valiliğimiz bünyesinde oluşturulan koordinasyon çerçevesinde hasar tespitlerini yapıyoruz." dedi. 

Bakan Kurum acil talepler için ise hem AFAD hemde Kızılay ekiplerinin sahada olduğunu aktararak barınma sorunu yaşayan vatandşaların da belediye misafirhaneleri ile otellerde misafir edildiğini söyledi. Ayrıca bölgede ilk olarak vatandaşların talebi kapsamında çadır ve konteynır kent kurulacağı da açıklandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@