Seyahat Süresini 10 Saat Kısaltacak! Ankara - Sivas YHT Yüksek Hızlı Tren Projesinde Son Durum Ne?

Mecliste Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi sunumunu gerçekleştiren Bakan Karaismailoğlu önemli ulaşım projeleri hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. Ankara Sivas YHT ne zaman açılacak?

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 12:52 18.11.2021 - 13:08 Gülcan Özer

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, mecliste bakanlığın sunumunu gerçekleştirirken yapımı devam eden önemli ulaşım projeleri hakkında da son dakika açıklamalarında bulundu. Mevcut hatta şu anda 12 saat olan ulaşım süresini 2 saate düşürecek olan Sivas - Ankara YHT projesi de bu projelerin arasında yer aldı. 

2003 senesinden bu yana pek çok alanda önemli ulaşım projelerine yatırım yaptıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu bu projelere 1 trilyon 131 milyar 400 milyon lira yatırım yapıldığını söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının ve ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçesine ilişkin sunumunu yapan Bakan Karaismailoğlu Türkiye'nin sahip olduğu konumu sayesinde jeopolotik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. 

ANKARA SİVAS VE ANKARA İZMİR YHT YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM NE?

Türkiye'nin son dönemde ulaşımdaki en önemli projeleri arasında gösterilen hızlı tren projelerine de sunumunda yer veren Bakan Karaismailoğlu "Ankara-Sivas YHT hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzde 95 fiziki ilerleme sağladık. Balışeyh-Yerköy-Sivas kesiminde yükleme testlerine başladık. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki demir yolu seyahat süresi, 12 saatten 2 saate düşecek" dedi. 

Ankara - İzmir YHT yüksek hızlı tren projesi hakkında da açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu fiziksel ilerleme oranını yüzde 47 olarak duyururak söz konusu proje tamamlandığında Ankara-İzmir arasındaki demiryolu ulaşım süresinin 14 saatten 10,5 saate düşüreceklerini dile getirdi. Ulaşım projelerinde hızlı tren hatlarına devam edileceğini belirten Bakan Karaismailoğlu yük ve taşıma kapasitesinin de arttığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@