Sıfır Daire Alanlara Mahkemeden Müjdeli Emsal Karar: Müteahhitler 195 Bin TL Tazminat Cezası Ödeyecek!

Tapuda metrekare oyunu için mahkeme sıfır daire alan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Metrekare oyunu yapan müteahhitler şimdi yandı!

Sıfır Daire Alanlara Mahkemeden Müjdeli Emsal Karar: Müteahhitlere 195 Bin TL Tazminat Cezası

Adana'da sıfır daire almak için başvuru yapan 2 kişi satın aldıkları dairelerin metrekaresinde oynama yapıldığını fark edince soluğu mahkemede aldı. Satılan dairelerin hem belirtilen metrekareden küçük olması hem de balkonların daire içerisine katıldığının ortaya çıkması ile mahkeme sıfır daire alan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal karara imza attı.

Daireyi satın alan kişilerin mahkemeye yapmış oldukları başvuru sonucunda yapılan itirazlar ile dava üst mahkemeye taşınırken mahkeme emsal kararı açıkladı. Böylelikle 2014 senesinde yaşanan olayın ardından başlayan yargı süreci de sonlanmış oldu.

ALDIĞIM EVİN METREKARESİ DÜŞÜK ÇIKTI DİYENLER DİKKAT!

Müteahhitler konut satışında sıklıkla evin satışını kolaylaştırmak adına evin metrekaresini daha yüksek söyleme yoluna gitmektedir. Özellikle de brüt metrekare ve net metrekare oyunları hakkında şikayetler yaşanırken konu hakkında mahkeme emsal karar verdi. 2014 senesinde arkadaşına ait bir projeden 2 daire almak için başvuru yapan kişi brüt 200 m2 olarak belirtilen 4+1 rezidans daire almak için daire başına 560 bin TL ödeyerek sözleşme imzaladı.

Evini teslim almak için gün sayan iş insanı daire inşaatını ziyaret etiği anda büyük şok yaşadı. Evin dairelerinin hem küçük olması hem de projede belirtilen balkonun daireye katıldığını fark ederek konuyu yargıya taşıdı. Daire büyüklüğünün sözleşmede brüt 117,44 metrekare, net 76,59 metrekare olduğu, balkonun kapatılarak ruhsata aykırı oda yapıldığı ve odaya geçişin ise yatak odasından sağlandığı belirtilerek itiraz edildi.

tazminat-haberi-manşet

4+1 DAİREYİ 3+1 OLARAK TESLİM ETTİLER! DAİRENİN EKSİK METREKARE İLE TESLİM EDİLMESİ SUÇ MU?

Zararının karşılanmaması ve parasının iade edilmemesi üzerine konu mahkemeye taşındı. Mahkeme davacının lehine karar vererek müteahhitlik firmasının savunmasına rağmen paranın iade edilmesi gerektiğini hükmetti. Bunun üzerine müteahhitlik firması davayı Yargıtay'a taşıdı.

Yargıtay tarafından yapılan duruşmada müteahhitlik firmasının eksik metrekare teslimi nedeni ile 195 bin lirayı yasal faizi ile birlikte ödemesi kararını haklı bularak alt mahkemenin kararını onayladı. Böylelikle brüt metrekare içerisine havuz, istinat duvarı gibi hesaplamaların katılması yasal olarak engellenmiş oldu. Sıfır daire alan kişilerin başına sıklıkla gelen bu durum içinde emsal karar açıklanmış oldu.