Sıfır Oranlı Emlak Vergisi İçin Uyarı Geldi: Hem Muaf Tutulacaklar, Hem De Parasını Geri Alacak!

Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi yaklaşırken ev sahipleri, işyeri, arsa ve dükkanı olan kişilere vergi muafiyeti uyarısı geldi. Tek evi olanlar, emekliler, ev hanımları emlak vergisi öder mi?

Emlak Haberleri 21.11.2021 - 15:12 21.11.2021 - 15:12 Gülcan Özer

Emlak vergisi ikinci taksidi için son ödeme tarihi uyarısı yapıldı. Evi, işyeri, arsası, tarlası, yazlığı olan kişileri yakından ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri için Kasım ayının gelmesi ile beraber 2. taksit ödeme tarihi de başlamıştı. 

Ancak, emlak vergisi muafiyeti uyarısı yapıldı. Tek evi olması şartı ile emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler ile şehidin dul eşi ile yetimleri için belirli şartları taşımaları durumunda sıfır oranlı emlak vergisi hakkı tanınırken yine bu kişilerin ödemiş oldukları vergi bulunuyorsa bu paraları da geriye dönük 5 senelik geri alma imkanı sunuluyor. 

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER ÖDEMEZ, EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ ŞARTLARI NELER?

Vergi ödemelerinde daha eşit ve adil bir vergilendirme sisteminin hayata geçirilmesi amacı ile bazı kişilere muafiyet hakkı tanınmaktadır. Emlak vergisi ödemelerinde de sıfır oranlı emlak vergisi olarak anılan muafiyet hakkı verilmektedir. Emlak vergisi muafiyeti listesinde yer almayan tüm taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. 

emlak vergisi muafiyeti şartları neler

Sahip olduğu tek ev için evin büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması şartı ile hiçbir geliri olmamak şartı ile ev hanımları, işsiz olan kişiler, şehidin dul eşi ile yetimleri emlak vergisi muafiyeti hakkına sahipken emekliler ise emekli maaşından başka bir geliri olmaması şartı ile bu haktan yararlanmaktadır. 

EMLAK VERGİSİNDE PARA İADESİ VAR MI, GERİYE DÖNÜK 10 SENELİK PARA NASIL GERİ ALINIR?

Emlak vergisi muafiyeti hakkına sahip olmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişilere belediyeler üzerinden geriye dönük 10 seneye kadar ödemiş oldukları paralar iade edilmektedir. Bunun için kişinin ödeme yaptığı belediye emlak vergisi iadesi dilekçesi yazarak başvuruda bulunması yeterlidir. 

emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman dolacak

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ İLE SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kişinin belirlenen muafiyet şartlarını taşıması durumunda taşınmazın adres olarak bağlı olduğu belediyeyi şahsen tapusu ile ziyaret ederek beyanda bulunması ve muafiyet hakkını kullanmak istediğini yazılı olarak belirtmesi yeterlidir. 

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN?

Vergi muafiyeti olmayan kişiler için ise emlak vergisi son ödeme tarihi ikinci taksit ödemeleri için Kasım ayının son günü olan 30 Kasım 2021 tarihi itibari ile dolmuş olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@