Site Aidatları Kirayı Geçti! En Pahalı Aidatı Ödeyen İller

Markalı konut projeleri aidat değerleri raporuna göre Türkiye'de en fazla aidatı ödeyen iller belli oldu. Sitelerin aidat fiyatları neredeyse kiraları geçti.

Emlak Haberleri 01.01.2022 - 18:52 01.01.2022 - 18:52 Büşra Uluşen

Günümüzde site hayatının yaygınlaşmasıyla hayatımıza bir de site aidatları girdi. Site aidatları son dönemde hızla artarak kiralarla yarışır oldu. Vatandaşlar yüksek aidatlar nedeniyle site yaşantısından vazgeçerek daha mütevazi konutlara taşınmaya başladı. 

1540 markalı konut projesinin masaya yatırıldığı 2021 yılı sonuçlarına göre en çok site aidatını İstanbul, Ankara ve İzmir ödüyor. 

2021 yılı Markalı Konut Projeleri Aidat Değerleri analizi ile aidatlardaki yükseliş herkesi şaşırttı. 

En Fazla Aidatı Ödeyen 3 Büyükşehir!

Rapora göre, İstanbul'da markalı konut projeleri arasında aidat ortalamasının zirveye çıktığı ilçe 14.87 / metrekare ile Şişli ilçesi. Bu oran Şişli'deki 100 metre bir konutta ortalama aidat ücretinin 1.500 Türk Lirası olduğunu gösteriyor. Listede Şişli'den sonra 12.06 / metrekare ile Beşiktaş ve 7.41 TL / metrekare ile Kağıthane yer alıyor. 

aidat

İzmir'de en yüksek aidatın ödendiği ilçe Çeşme olarak öne çıkıyor. Çeşme'de 8.04 TL / metrekare aidat ödeniyor bu da demek oluyor ki 100 metrekare evde oturan bir kişi 800 lira aidat ödüyor. Çeşmeyi 5.14 TL / metrekare ile Konak, 5.02 TL / metrekare ile Kemalpaşa ilçesi izliyor.

Başkent Ankara'da ise markalı konut projelerinde en yüksek aidatı 4.43 TL / metrekare ile Çankaya ilçesinde oturan vatandaşlar ödüyor. Çankaya ilçesini 3.16 TL / metrekare ile Gölbaşı, 2.54 TL / metrekare ile Etimesgut takip ediyor. 

site aidatı

Aidatı En Ucuz İller de Ortaya Çıktı

Rapor doğrultusunda aidatın en ucuz olduğu ilçeler İstanbul'da Çatalca, Silivri ve Beylikdüzü ilçeleri oluyor. 

Ankara'da ise en düşük aidat ortalamasının bulunduğu ilçeler Pursaklar, Sincan ve Altındağ. 

İzmir'de ise Tire, Seferihisar ve Menemen ilçelerinde dğer ilçelere oranla daha az aidat ödeniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@