Site Havuzlarında Haşama Krizi! Haşema İle Denize, Havuza Girmek Yasaklanabilir Mi?

Site havuzları, kapalı ve açık yüzme havuzları ile otellerin deniz ve havuz bölümlerinde tartışmalara neden olan haşema yasağı yeniden gündeme geldi.

Site Havuzlarında Haşama Krizi! Haşema İle Denize, Havuza Girmek Yasaklanabilir Mi?

Sıcak havalardan bunalan kişiler çarayi yüzme havuzlarında aramaya devam ederken süreçte bazı site ve havuzlarda haşema yasağı konulması toplumdan farklı tepkilerin yükselmesine neden oluyor. Bazı kişiler haşema yasağını hijyen açısından gerekli görürken bazı kişiler ise isteyenlerin istediği şekilde havuza girmelerini savunuyor.

Olayın son örneklerinden biri de İzmir'in Dikili ilçesinde yaşandı. Ailesi ile tatil yapmak için havuzlu villa kiralayan bir ailenin tatili haşema yasağı yüzünden yarım kaldı. 10 Ağustos tarihinde meydana gelen olayda ailenin iddialarına göre haşema giydiği için anne yüzme havuzuna sokulmadı.

SİTE YÖNETİM KURULU KARARI ALDI, HAVUZA HAŞEMA İLE GİRMEK YASAKLANDI!

Dikili'de bulunan bir sitede meydana gelen olayda ailesi ile tatil yapmak için villa kiralayan T.Ç. ile eşi H.Ç. havuza girmek istedi. Ancak site yönetimi üzerinde haşema olan T.Ç.'nin havuzu kullanmasına izin vermedi ve buna gerekçe olarakta site yönetim kurulu kararını gösterdi.

Bunun üzerine aile Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunarak site yönetimi hakkında nefret ve ayrımcılık suçlaması ile şikayetçi oldu.

haşema-yasağı

Site yönetimi ile aralarında yaşanan tartışmayı cep telefonuna kaydeden çift açmış oldukları davayı dile getirerek "Benzer sıkıntıları farklı noktalarda yaşayan bir sürü hanımefendi var. Bu zamanda, 2021 Türkiye'sinde böyle sıkıntıların olması normal değil. Bizim bu sorunları aşmamız lazım. Bu zihniyet ve dar kalıplardan kurtulmamız lazım. Hukuki süreci başlatacağımızı söylemiştik. Eşimle beraber başvurumuzu yaptık. İnşallah başka sıkıntılar yaşayan hanımefendiler için güzel bir örnek teşkil eder" diyerek yasal sürecin takipçileri olacaklarını dile getirdi.

Bazı büyük otellerde plajlarında benzer yasaklar uygularken plajlarına haşemalı kadınların girmelerine izin vermiyorlar.

SONRAKİ HABER