Şok İddia! "İmrahor Millet Bahçesi Yapılırsa Ankara'nın Sonu Olur"

Ankara millet bahçesi projeleri arasında yer alan İmrahor Millet Bahçesi projesi için çalışmalar sürerken Ankara Vadisi için çok ciddi bir uyarı geldi.

Emlak Haberleri 24.06.2019 - 13:21 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Ankara millet bahçesi projeleri arasında yer alan İmrahor Millet Bahçesi projesi için çalışmalar sürerken Ankara Vadisi için çok ciddi bir uyarı geldi.

Ankara'nın merakla beklediği projelerden biri olan İmrahor Millet Bahçesi projesi hakkında yeni bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Konu hakkınd Birgün Gazatesi'ne açıklamada bulunan Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, “İmrahor Vadisi’ne yapımı planlanan millet bahçesi projesinden vazgeçilmelidir. Yoksa İmrahor Vadisi yok edilir ve Ankara çok büyük sel felaketleri ile karşı karşıya kalır” dedi. İmrahor Vadisi Millet Bahçesi Yapılmamalı, Koruma Altına Alınmalı!Oruçkaptan yapmış olduğu değerlendirmesinde bu bölgenin özel koruma altına alınması gereken bir bölge olduğunu iddia ederek “İmrahor, Mogan ve Eymir gölleri ile yüzey ve taban suyu varlığı açısından zengin bir sistem oluşturuyor. Mogan ve Eymir gölleriyle belli jeolojik ve ekolojik özellikler açısından bağlantılı bir su alanı olan İmrahor Vadisi, bu gölleri su kaynaklarını beslemesi nedeniyle özel ekolojik değere sahip ve korunması gereken bir alandır. Gökçek döneminde yapılaşmaya açılan bu alan daha fazla tahrip edilmemelidir. Kesinlikle koruma altına alınmalıdır” dedi. Bu bölgenin talan edilmesinin önüne geçilmesinin bir zorunluluk olduğunu söyleyen Oruçkaptan İmrahor Millet Bahçesi projesini de eleştirerek “Millet Bahçesi’nin 193 bin metrekarelik ilk etabının ihalesi yapıldı. Projenin ilk etabı toplam 193 bin metrekare olacak. Bu proje ile sosyal tesisler, yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları yapılacağı belirtiliyor. Millet Bahçesi, Eymir Gölü’nün alt kotundan başlayıp, Çankaya-Mamak Viyadüğü’ne kadar uzanıyor. Bu proje kesinlikle uygulanmamalıdır.İmrahor Vadisi, iklim özellikleri yanı sıra, sahip olduğu 30-40 cm. derinlikteki killi-tınlı ve killi, koyu gri kahverengimsi, kırmızı kahverengi granüler karakterdeki toprakları ve alüviyal oluşumlarıyla tarım için çok uygun bir alan. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de, her türlü sebze-meyve ve çiçek yetiştiriciliği için uygun ortam olarak kullanılabilir. Vadinin korunmaması yaşanan sel felaketlerinin artmasına neden olur. Vadi, mutlak korunması gereken bir alan. İmrahor Vadisi’ne sahip çıkmalıyız" dedi. Ankara İmrahor Millet Bahçesi Nerede?Sahip olduğu güçlü ekoloji altyapısıyla yeni bir sosyal alan olacak Ankara İmrahor Vadisi Millet Bahçesi, Eymir Gölü'nün alt kotundan başlayıp Çankaya-Mamak Viyadüğüne kadar uzanıyor.Ankara İmrahor Millet Bahçesinin Büyüklüğü Ne Kadar?Ankara İmrahor Vadisi Millet Bahçesi projesinin ilk etabı toplam 193 bin metrekare olacak. Bitki ve peyzajı Başkente yeni bir soluk getirecek millet bahçesi projesi, içerisinde barındıracağı sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@