Son Dakika! 3 ve 4 Katlı Binalara Asansör Zorunluluğu Resmi Gazete 'de Yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2017 yılında yayımladı Binalarda Asansör Yönetmeliği için bir dizi değişiklik içeren yeni değişiklik yönetmeliğini yayımladı.

EMLAK HABERLERİ 28.07.2018 - 08:07 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2017 yılında yayımladı Binalarda Asansör Yönetmeliği için bir dizi değişiklik içeren yeni değişiklik yönetmeliğini yayımladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 28 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete'de "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ilanını yayımladı. Yayımlanan ilan ile apartmanlarda asansör yönetmeliği için bir dizi değişikliğe gidildi. 3 Katlı Binada Asansör Zorunluluğu Var Mı?Yeni düzeltme yönetmeliği ile 3 katlı binalarda asansör yapımı zorunlu gösterilmedi ancak asansör yerinin bırakılması zorunlu hale geldi. 4 katlı binalarda ise asansör zorunluluğu getirildi. Yeni yönetmelik ile beraber 4 katlı binada asansör zorunluluğu korunmuş oldu. İlgili kanun maddesi şu şekilde yer aldı;MADDE 1 – 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin yirmi yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.“(27) Tek bağımsız bölümlü konutlar hariç kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunludur.”“(28) Bakanlıkça; kamu alanlarında veya kamu hizmet ve tesislerinin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılacak veya uygun görülecek ifraz, tevhit ve parsel sınırı düzeltme işlemleri, bu Yönetmelikteki ifraz ve tevhit şartlarına tabi değildir.”MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin birinci ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(1) Tek bağımsız bölümlü konutlar hariç uygulama imar planına göre kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunludur. İskân edilen ve ortak alan bulunan bodrum katlar dâhil kat adedi 4 ve daha fazla olan binalarda asansör yapılması zorunludur. Daha az katlı yapılarda da asansör yapılabilir.”“(4) Kullanılabilir katlar alanı tek katlı olan binalar hariç 800 m2'den veya kat adedi birden fazla olan umumi binalarda en az bir adet asansör yapılması zorunludur. Ayrıca; kat alanı 800 m2'den ve kat adedi 3'ten fazla olan umumi binalarda, uygulama imar planına göre 10 kat ve üzeri binalarda ve zemin kat üzerinde 20 den fazla konut kullanımlı bağımsız bölüm bulunan yapılarda ikinci fıkrada belirtilen asgari ölçülere uygun ve en az 2 adet olmak üzere binanın tipi, kullanım yoğunluğu ve ihtiyaçlarına göre belirlenecek sayıda asansör yapılması zorunludur. Bu asansörlerden en az bir tanesinin herhangi bir tehlike anında, arıza veya elektriklerin kesilmesi halinde zemin kata ulaşıp kapılarını açacak, yangına dayanıklı malzemeden yapılmış, kuyu içinde, duman sızdırmaz nitelikte, kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilmesi gerekmektedir.”Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@