Son Dakika! Çevre Bakanı Murat Kurum Kentsel Dönüşüm Eylem Planını Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum beklenen kentsel dönüşüm eylem planı tanıtım programı kapsamında özel bir konuşma düzenleyerek eylem planını açıkladı.

Kentsel Dönüşüm 12.09.2019 - 11:28 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum beklenen kentsel dönüşüm eylem planı tanıtım programı kapsamında özel bir konuşma düzenleyerek eylem planını açıkladı. Kentsel dönüşümde yeni süreç nasıl işleyecek, kentsel dönüşüm eylem planı ne demek, kentsel dönüşümde yeni dönem neleri değiştirecek?

Büyük deprem tehdidi altında bulunan ve doğal afetlerle her yıl yüzlerece kişinin hayatını kaybettiği Türkiye'de büyük önem taşıyan kentsel dönüşüm eylem planı açıklanıyor. 1 Milyon 500 Bin Konut 5 Yılda Dönüşecek! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından düzenlenen özel basın toplantısı ile kentsel dönüşüm eylem planı açıklanıyor. Bakan Kurum "Belirlediğimiz bu eylemle  hâlihazırda acil dönüştürülmesi  gereken 1 milyon 500 bin konutu 5 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız' diyerek hedeflerini açıkladı. Eylem planı için titiz bir çalışma yaptıklarını belirten Bakan Kurum "2012'den bu yana bir seferberlik ruhuyla hayata geçirdiğimiz Kentsel Dönüşümle alakalı geldiğimiz noktayı özetlemek isterim. 53 farklı ilimizde ilan ettiğimiz 281 alanda çalışmalarımıza başladık.Riskli alanlarda ve yapılarda, toplamda 1 Milyon 166 Bin bağımsız birimi dönüşüm kapsamına aldık. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında toplam 11 milyar lira kaynak kullandık. Yeni yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik. Bu binalarda yaklaşık 5 milyon 500 bin bağımsız bölüm var. Hala inşaatı süren 393 bin binanın denetimine ise devam ediyoruz. Bu yapılarda da yaklaşık 3 milyon bağımsız bölüm var.Bugüne kadar yaptığımız denetimlerle yaklaşık 22 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda güven içinde oturmasını sağladık. Devam eden inşaatların da tamamlanmasıyla bu rakam, nüfusumuzun yüzde 45'ine, 35 milyona ulaşacak. Şu ana kadar geçmişten bugüne hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sizlere aktarmaya çalıştım" dedi. Kentsel Dönüşüm İçin Yerinde Dönüşüm Esas Alınacak! 3 esas madde üzerine inşa edilen yeni kentsel dönüşüm eylem planı ile;Yerinde Kentsel Dönüşüm, Gönüllü Dönüşüm ve Hızlı Dönüşüm ilkeleri ile Türkiye 5 yılda 1 buçuk milyon konutu yenileyecek. Kentsel dönüşüm; Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü, Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü, Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü, Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü olmak üzere 4 ana maddede gruplandırılacak.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@