Son Dakika! Konut Satışında Yeni Düzenleme: 6. Yargı Paketi İle AK Parti Yasayı Hazırladı, Tapu İşlemleri Notere Geçiyor

Tapunun notere devri ne zaman son dakika sorusuna merakla beklenen yanıt geldi. AK Parti tarafından hazırlanan 6. yargı paketi maddeleri 2022 içerisinde tapunun notere devri de yer alacak!

Emlak Haberleri 26.05.2022 - 08:20 26.05.2022 - 08:32 Gülcan Özer

AK Parti ve Adalet Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan ve önemli pek çok düzenlemeyi barındıran 6. yargı paketinde sona yaklaşıldı. Paket içerisinde uzun süredir beklenen noterden tapu devri yapılmasını sağlayacak yeni yasal düzenlemeye de yer verildiği açıklandı. 6. Yargı Paketi taslak metni basına sızdırılırken taslak metin içerisinde tapunun noterden satışı için düzenlemeye de yer verildiği görüldü. 

Bilindiği üzere ülkemizde tapu işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken yeni düzenleme ile bu işlemlerin noterler üzerinden de yapılmasına olanak sağlanacak. Söz konusu düzenleme 2019 senesinden bu yana gündemdeki yerini korurken bekleniyordu. Düzenleme Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile noterleri karşı karşıya getirmiş, karşılıklı açıklamalar tansiyonu yükseltmişti. 

EV ALIM SATIMINDA YENİ DÖNEM! TAPUNUN NOTERE DEVRİ NE ZAMAN SON DAKİKA?

Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre tapunun notere devri için gereken yasal düzenleme AK Parti'nin çıkartacağı 6. Yargı Paketi kapsamı içerisine dahil edildi. Yeni düzenleme yasalaşması durumunda tüm taşınmaz satışları artık Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yanı sıra noterler tarafından da yapılabilecek. 

konut-satışı-notere-geçer-mi

Vatandaşlar normal koşullar altında taşınmaz satışları için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Web Tapu sistemi üzerinden randevu alarak işlem yapıyorlardı. Tapu dairesinin yoğunluğuna göre randevu tarihi ve saati belirlenerek randevu tarihinde alıcı ve satıcı taraf tapu harcı tutarını yatırarak tapu memuru huzurunda işlemlerini yapıyorlardı. 

noterde tapu işlemi ne zaman başlayacak

NOTER TAPU DEVRİ ÜCRETİ NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Yargı paketinde yer alan yasal düzenleme detaylarına göre noterden yapılan tapu devri ücreti olarak noter ücreti dışında başka bir ücret talep edilmeyecek. Yapılan tapu devrindeki taşınmazın değerine göre değişmekle beraber noter ücreti en düşük 500 TL, en yüksek 4 bin TL olarak tahsil edilecek. Ancak söz konusu rakam her sene yeniden değerleme oranına göre baştan hesaplanacak ve değişecek. 

Söz konusu düzenleme ilk gündeme geldiğinde Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin tarafından yapılan açıklamalar tepki çekmiş, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı yapmış olduğu açıklama ile "“Biz tıpkı nikah memurları gibiyiz. Nasıl evlenmek için nikah memurunun huzurunda imza atılması gerekiyorsa gayrimenkul alım satımında tapu memurunun huzurunda imza gerekir. Noterden yapılan sözleşmeyle arsa alınıp satılmaz" ifadelerini kullanmıştı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@