Son Dakika: Yaylalarda Kaçak Yapı Yıkımı Başladı!

Doğu Karadeniz yaylaları başta olmak üzere yaylalarda kaçak yapılar ile mücadele kararı alınmıştı. Kaçak yapı olduğu tespit edilen yayla evleri için yıkım kararı uygulanmaya başladı!

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 15:03 19.10.2021 - 15:11 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yaylalara yapılan ziyaret sonrası alınan karar ile kaçak yapıların yıkımına karar verilmişti. Özellikle de imar barışı kararının alınması ile yaylalarda kaçak yapılarda rekor artış yaşandığı görülmüştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uydu görüntüleri ile imar affı sonrası yapılan kaçak yapılar için tespit çalışması ve yapı kayıt belgesi iptali işlemlerine devam ediyor. 

İmar barışından sonra yapıldığı tespit edilen ve imar barışına uygun olmadığı belirlenen kaçak yapıların yıkım çalışmaları aralıksız devam ederken Trabzon'un en önemli yaylaları arasında gösterilen Dernekpazarı ve Çaykara ilçelerinin ortak kullandığı Yurt Yaylası yıkım çalışmaları başladı. 

31 ARALIK 2017 TARİHİNDEN SONRA YAPILAN KAÇAK YAPILAR YIKILACAK, YAYLALAR TEMİZLENECEK! 

Alınan karar kapsamında imar barışı kapsamına girmeyen 31 Aralık 2017 tarihi öncesinde yapılan kaçak yapılar hakkında yıkım kararı alınmıştı. Türkiye'nin tatil cennetleri arasında yer alan kıyı bölgeleri, sahil şeritleri yanıı sıra yaylalar için de kaçak yapı avı başlamıştı. Trabzon'da imar barışı sonrası sürekli olarak artan kaçak yapılar nedeni ile yaylaların doğal güzellikleri bozulmaya başlamış, pek çok yayla adeta beton işgaline uğramıştı. 

kaçak-yapı-yıkımı-başladı

Yaylaları eski doğal güzelliklerine kavuşturmak amacı ile alınan yıkım kararları peş peşe uygulanmaya başlanmış, bir yandan yıkım bir yandan da kaçak yapı tespit çalışmaları başlamıytı. Uydu görüntülerinden yapılan karşılaştırma ile kaçak yapı olduğu tespit edilen 5 yayla evi hakkında daha Kaymakamlık tarafındna alınan yıkım kararı uygulandı. Yaylalarda kaçak yapı yıkımları için sürecin titizlikle devam ettirileceği açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@