Şubat Ayı Kira Artış Oranları Yüzde Kaç Olacak? Ne Zaman Açıklanacak?

Şubat ayında kira sözleşmesi yenileyecek olanlar ne kadar zam yapılacağını, kira artış oranlarının yüzde kaç olacağını merak ediyorlar? Peki Şubat 2022 kira artış oranı ne zaman belli olacak?

Emlak Haberleri 24.01.2022 - 11:17 24.01.2022 - 11:17 Mustafa Karagöz

Şubat ayında bir çok kiracı ile ev sahibi arasında sözleşme yenileneyecek. Yeni sözleşmeler Şubat 2022 dönemi kira artış oranı kapsamında zamlanacak olup oranlar TÜİK verilerine göre belirlenecek. Peki Şubat 2022 döneminde kira artış oranı yüzde kaç olacak? Kİra artış oranlarına ilişkin rakamlar ne zaman açıklanacak? Sözleşme yenileyecek olan ev sahibi ve kiracılar için tüm detaylar. 

ŞUBAT 2022 DÖNEMİ KİRA ARTIŞ ORANI

Kira artış oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre hesaplanıyor. Aylık açıklanan rakamlar bir ay süreyle geçerli olup resmi olarak ilan edilen rakamlar üzerinden kira artış oranları hesaplanıyor. Kira artış oranlarına dair veriler ise her ayın aynı günü ve aynı saatinde ilan ediliyor. 

Şubat ayında kira sözleşmesi imzalayacak olan vatandaşlar için sözleşmede geçerli olacak oranlar 3 Şubat perşembe günü açıklanacak. TÜİK resmi sitesinde 3 Şubat günü sabah saat 10.00 itibariyle enflasyon verilerini ilan edecek. Enflasyon verileri ile son 12 aylık TÜFE oranları da açıklanmış olacak. Yeni dönem kira sözleşmeleri ise bu verilere göre belirlenecek. 

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Kira artış oranlarının belirli yasal sınırları vardır. Ev sahipleri bu oranlar üzerinden fazla zam yapamazlar. Kiracılar daha fazla zam yapılmak istenmesi durumunda ise durumu yargıya taşıyarak haklarını arayabilirler. Kira artış oranında geçerli olan rakam ise son 12 ayın TÜFE oranlarıdır. Ev sahipleri ve kiracılar bu oran üzerinden yeni sözleşme yenilerler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@