Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Kiracı Ne Kadar Sürede Evden Tahliye Edilebilir?

Kiracıların, kira sözleşmesinin yanı sıra tahliye taahhütnamesine dikkat etmesi gerekiyor. Aksi takdirde sözleşme geçersiz sayılıyor. Tahliye taahhütnamesi nedir? Kiracı ne kadar sürede tahliye edilir

Emlak Haberleri 14.05.2022 - 14:09 14.05.2022 - 14:09 Gülşah Konuk Akın

Kiralık ev sorunu bir süredir gündemde ve bu sorunun ortaya çıkması ile fırsatçılara da gün doğdu. Birçok kişi kiralık ev fiyatlarını fahiş rakamlara çıkardı. Piyasada kiraların artış göstermesi sonrasında evinde kiracı olan ev sahipleri, kiracıyı çıkarıp daha yüksek kiraya başka kiracı bulmak için çeşitli bahaneler buluyor. Bu nedenle kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların sayısı bir hayli arttı. 

Ev sahiplerinin bazıları kira sözleşmesine ilave olarak tahliye taahhütnamesi de ekleyip kiracıya o şekilde imza attırıyor. Avukat Murat Emergen, kiracıların taahhütname nedeniyle mağdur olmamaları için dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı. Emergen'in açıkladığı iki karşı hamle ile ev sahiplerinin kiracıyı mağdur etme oyununun üstesinden gelmek mümkün.

kira-sözleşmesinde-taahhütname-detayı

KİRA FİYATLARI FAHİŞ RAKAMLARA ULAŞTI

Emlakçılarda kiralık ev bulmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor. Kira fiyatları arz talep dengesizliğinden ötürü fahiş rakamlara ulaştı. Kira artışlarının yaşanması sonrasında evinde kiracı olan ev sahipleri, ucuza kiraya verdikleri evlerinden kiracılarını çıkarıp daha pahalıya başkasına kiraya verme planları yapar oldu. Kiracı ve ev sahipleri arasında anlaşmazlıklar yaşanmaya başlandı. Kira sözleşmesine uygun olmayan şekilde evindeki kiracıyı çıkarmak isteyen ev sahipleri, diğer kiracıda da aynı problemi yaşamamak adına kira sözleşmesinde oyuna başvuruyor. Kiracıların sözleşmeyi dikkatlice incelemeden imzalaması durumunda mağdur olması kaçınılmaz oluyor.

tahliye-taahhütnamesine-dikkat

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NEDİR?

Kira sözleşmesinde yer alan şartlara uyan kiracılar, 10 yıl boyunca evden çıkarılamıyor. Bunun önüne geçmek için de emlakçılar ve ev sahipleri tahliye taahhütnamesine başvurmaya başladı. Tahliye taahhütnamesi kısaca, ev sahibinin istediği tarihte kiracıyı evden çıkarabilmesi anlamına geliyor. Bunu imza atarak kabul eden kiracılar, herhangi bir hak iddia edemiyor. 

Kiracı, kendi rızası olmadan emlakçı ya da ev sahibi tarafından tahliye taahhütnamesi imzalamışsa bu taahhütnameler hukuka aykırı oluyor. Avukat Murat Emergen, bu gibi durumlarda kiracının hemen notere başvurarak rızası olmadan imzaladığı evrakı ev sahibine göndermesi durumunda tahliye taahhütnamesinin geçersiz sayılacağını söyledi. Emergen ayrıca kiracılara: "Tahliye taahhütnamesini imzaladığınız tarihi evrakın altına yazın." uyarısında bulundu. Yargıtay'ın tahliye taahhütnamesi ile kira sözleşmesinin aynı gün imzalanmasını kabul etmediğini ifade eden Emergen, kiracının hakkının bu şekilde korunabileceğini vurguladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@