Tam Kapanmada İşyeri Ve Ev Kiraları Askıya Alınacak Mı?

Türkiye'de tam kapanma dönemi başlarken insanlar çok sayıda konuda merak yaşıyorlar. Özellikle ekonomik hayatın etkileneceği tam kapanma döneminde kiraların askıya alınıp alınamayacağı tartışma konusu oldu. Avukat Engin Ekici kiraların askıya alınma durumuna ilişkin hukuki süreç hakkında açıklamalarda bulundu.

Tam Kapanmada İşyeri Ve Ev Kiraları Askıya Alınacak Mı?

Türkiye'de koronavirüs salgını ile mücadelede etkin bir yol olan tam kapanmaya geçiş hazırlıkları yapılıyor. 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00'dan itibaren tüm Türkiye 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar sokağa çıkma yasağı uygulaması ile karşı karşıya kalacak. Ekonomik hayat bu durumdan oldukça etkilenecek. Bundan dolayı hem iş yerlerinin hem de evlerin kiralarında bir askıya alınma durumunun olup olmayacağı konuşulmaya başlandı. Bu konuda hukuki süreci değerlendiren Avukat Engin Ekici önemli açıklamalarda bulundu.

YASAL DÜZENLEME ŞART

Tam kapanma döneminde kiraların askıya alınmasının mevcut yasalarla imkansız olduğunu söyleyen Avukat Engin Ekici, “Tam kapanma döneminde kiralarla ilgili tasarrufta bulunulabilmesi için Borçlar Kanunu'na bir madde eklenmesi gerekir. Bu ekleme yapılırsa tam kapanmada kiralar askıya alınabilir. Mesela kira ilişkisi devam ederken kapalı kalınan süreler içerisinde kira ödenmemesi durumu sözkonusu olabilir.Şu anda uygulamada olan Borçlar Kanunu kiracılara böyle bir hak tanımıyor.” dedi.

Kiraların askıya alınmasının geçtiğimiz yıl da çokça tartışıldığını söyleyen Avukat Engin Ekici, “Pandemi döneminde kira anlaşmazlıkları daima dava konusu oldu. Çeşitli Sulh Hukuk Mahkemelerinde bu yönde davalar açıldı ve kararlar verildi. Bu mahkemelerden kiraların dondurulmasına dair karar çıkmadı. En iyimser şekilde kira bedellerinin yeniden belirlenmesine dair kararlar verildi. Bölge Adliye Mahkemeleri bu yönde kararlar verdiler. Ancak mevcut yasalar kiraların askıya alınmasına imkan tanımıyor.” ifadelerini kullandı.

YASAL DÜZENLEME YAPILACAK MI?

Yasal düzenleme yapılacağı iddialarını değerlendiren Avukan Engin Ekici, “Son günlerde fısıltı gazetesinde ve kulislerde kiralara ilişkin bir yasal düzenleme yapılacağı konuşuluyor. Bu yasal düzenleme iddiasına göre kiralar kapalı kalınan dönem süresi içerisinde ödenmeyebilecek. Ancak burada iki taraflı bir mağduriyet ortaya çıkacak. Mülk sahipleri de bu düzenlemeden pek hoşnut olmayacaklar. Lakin iş yeri açık olmadan ve iş yeri sahibi herhangi bir kazanç sağlamadan o kira bedelinin ödenmesi de hakkaniyetli bir durumu ifade etmiyor. Bu konuda Borçlar Kanunu'nun 138. maddesine ekleme yapılabilir. Bu yol tercih edilmezse bir başka kanun maddesi ile çözüm getirilebilir.” şeklinde konuştu.

EV KİRALARINI DA KAPSAYACAK MI?

Avukat Engin Ekici yapılması muhtemel yasal düzenlemenin ev kiralarını kapsayıp kapsamayacağı yönündeki soruya, “Yapılacağı konuşulan düzenleme yalnızca iş yerlerini kapsayacaktır. Ev kiraları hakkında en azından bu kapsama giren bir düzenleme pek mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz yıl kiracıların borçlarını ödeyemedikleri gerekçesiyle tahliye edilememelerine dair bir kanuni düzenleme yapılmıştı. O dönem de yalnızca iş yerleri kapsam altına alınmıştı. Kiralanmış evlerin yine kapsam altına alınmayacağını düşünüyorum.” yanıtını verdi.