Tapu Harcı, Ekspertiz Ücreti, İpotek Bedeli, DASK, Sigorta! Ev Alımında Masraflar 17.000 TL'yi Aştı

Kendi evini almak isteyenler 300.000 TL'lik bir ev için konut sigortası, hayat sigortası, DASK, ipotek tesis ücreti, ekspertiz ücreti ve tapu harcı için ortalama 17.000 TL masraf ödeyecekler.

Emlak Haberleri 06.10.2021 - 17:25 06.10.2021 - 17:25 Mustafa KARAGÖZ

Konut fiyatları artarken vatandaşlar için gözden kaçan bir diğer husus masraf ödemeleri. Öyle ki masraflar binlerce TL'lik bir maliyet kalemi olabilirler. Emlak365.com olarak bizlerde ev alma planı içinde olanlar için ödenecek masrafları 300.000 TL'lik bir ev için hesapladık. İşte kalem kalem tüm ev masrafları. 

300.000 TL'LİK EV ALIMINDA ÖDENEN TÜM MASRAFLAR

Konut kredisi ile ev almak isteyen vatandaşlar hem ev için hemde konut kredisi için ayrı ayrı masraf ödemesi yapacaklar. Masraf ödemesi ayrı ayrı yapılacak olup ortalama fiyat listesi şöyle;

Ekspertiz Ücreti Masrafı

Konut kredisi ile ev alımında vatandaşların kesin olarak ödeyecekleri masrafların başında ekspertiz ücreti gelir. Ekspertiz ücreti bankadan bankaya değişir. Bazı bankalar ekspertiz ücreti için müşterilerinden 1100 TL ödeme talep ederken bazı bankalarda bu rakam 1500 TL'ye çıkabilir. Her banka kendi fiyat tarifesini uygular. 

Ortalama ekspertiz ücreti ise 1250 TL'dir. 

DASK Ücreti

Konut kredisi ile ev alımlarında vatandaşların yapacakları bir diğer ödeme. Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK. Bu ücret evin deprem bölgesinde olması, binanın durumu, evin durumu, il ilçe konumu gibi etmenlerle belirlenir. 

Ortalama DASK ücreti ise 180 TL'dir. 

Hayat Sigortası Ücreti

Bankalar konut kredisi ile müşterilerine çok yüksek limitle kredi sağlıyorlar. Kredi teminatı olarak ise hayat sigortası yapılır. Hayat sigortası ücreti kişinin yaşı, sağlık durumu gibi etmenlerle belirlenir. 

Ortalama hayat sigortası ücreti 650 TL'dir. 

Konut Sigortası Ücreti

Konut kredisi ile ev alımlarında konut sigortası kullanımı zorunlu olabilir. Konut sigortası ücreti evin tamamını kapsamakla birlikte müşteriler için ödenmesi gereken masraflardan bir tanesidir. 

Ortalama konut sigortası ücreti 250 TL ile 300 TL'dir. 

Kredi Tahsis Ücreti

Konut kredisi kullanımlarında her banka müşterilerinden yüzde 0.5 oranında kredi tahsis ücreti alırlar. Bu ücret standart olup her banka talep eder.

300.000 TL'lik konut kredisi için kredi tahsis ücreti 1500 TL'dir.

İpotek Tesis Bedeli

Konut kredisi ile alınan ev, banka tarafından teminat olarak ipotek edilir. İpotek işlemleri için masraflar müşteriler tarafından ödenir. 

Ortalama ipotek tesis ücreti 350 TL'dir.

Tapu Harcı Ücreti

Konut alımlarında vatandaşlar tapu harcı ödemesi yaparlar. Tapu harcı ödemeleri alınan konutun yüzde 4'ü oranında ödenir. Ödemeler alıcı satıcı anlaşmasına göre yapılır. Ancak genellikle alıcılar öder. 

300.000 TL'lik ev için tapu harcı 12.000 TL'dir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@