Tapu Harcı İndirimi ve KDV İndirimi Yeni Konut Kampanyası Habercisi Olabilir!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dün açıklanan tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi müjdesi yeni bir konut kampanyasının habercisi olarak algılandı.

EMLAK HABERLERİ 01.11.2018 - 10:00 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dün açıklanan tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi müjdesi yeni bir konut kampanyasının habercisi olarak algılandı.

İnşaat sektörünün ayakta kalması için konut satışlarının desteklenmesinin zorunluluk olduğunu dile getiren emlak uzmanları dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan kararların çok önemli olduğuna dikkat çekti. Özellikle de kredi faizleri hakkında yapılan açıklamalar ve tapu harcı indirimi ile konutta KDV indirimi son başvuru tarihinin uzatılması hükümetin yeni bir konut kampanyası üzerinde çalıştığı sinyalleri olarak algılandı.Türkiye İçin Kazanç Vakti Kampanyası Sona ErdiEmlak Konut GYO tarafından başlatılan ve sonrasında pek çok toplu konut markası tarafından da desteklenen Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası dün itibari ile sona erdi. Kampanya için uzatma kararı alınmazken inşaat sektörünün kendi çabaları ile düzenlediği bu kampanyanın sona ermesi hükümet destekli konut kampanyası önündeki engelin de kalkması anlamına geliyor. Çünkü hükümetin bu kampanya devam ederken yapacağı yeni bir kampanya Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyasının önünü kesmek anlamına gelecekti. Bu kampanyanın sona ermesine rağmen tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi son başvuru tarihinin yıl sonuna kadar uzatılması Kasım ayı içerisinde konutta yeni kampanya seferberliği düzenleneceği şeklinde yorumlandı. Konut Kredisi Faiz İndirimi Hakkında Vatandaş Ne İstiyor, İnşaat Sektörü Ne Bekliyor?Ev satın almak isteyen kişiler hiçbir sınırlama olmaksızın yine kamu bankaları üzerinden indirimli konut kredisi kullandırılmasını istiyor. Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile 0,98 konut kredisi faiz oranı zor gibi görünsede vatandaş zaten yüzde 1,15 ve yüzde 1,20 aralığına razı olmuş gibi görünüyor. İnşaat sektörü ise ellerindeki konut stokunu bitirmek için sadece sıfır konutları kapsayacak Türkiye geneli bir konut satış kampanyası düzenlenmesini istiyor. İMKON bu konuda daha önce ilk kez konut alacak kişilerin destekleneceği genel bir konut seferberliği planı sunmuş, bankalara müteahhitlerin konut kredisi faiz desteği sağlayarak konut kredisi faiz indirimi yapılmasını talep etmişti. Önümüzdeki 2 hafta içerisinde böyle bir kampanyanın yapılıp yapılmayacağı, yapılırsa sıfır konut satışları için mi yoksa tüm konut satışlarını mı kapsayacağı konuları netleşmiş olacak. Önümüzdeki Mart ayında yerel mahalli seçimler yapılacağı için hükümet konut kredisi faiz indirimi müjdesi vererek seçim yatırımı yapabilir. Detayları emlak365.com olarak sizler için takip etmeye ve gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz....Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@