Tapu Harcı Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir, Tapu Masrafları Kredi Kartı İle Ödeme Yapılıyor Mu?

Taşınmaz satış ve devir işlemlerinde tapu harcı masrafı ödemesi yapılıyor. Peki, tapu harcı ödeme nasıl yapılır, kredi kartı ile ödeme olur mu?

Emlak Haberleri 20.10.2021 - 13:19 20.10.2021 - 13:20 Gülcan Özer

Yükselen konut fiyatları ile beraber tapu harcı ödemeleri de katlandı. Ödenen tapu harcı rakamlarının artması ile beraber nakit ödeme yerine alternatif yöntemlerde araştırılmaya başlandı. 

Özellikle de kredi kartı ile ödeme yöntemleri araştırılırken Garanti Bankası Bonus Card sahiplerine tapu harcını kredi kartı ile ödeme fırsatı sunuldu. Garanti Bonus Kredi Kartı olan kişiler tapu harcı masrafları için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ödeme yapabilecekler. 

EV ALIRKEN TAPU MASRAFLARI NE KADAR, TAPU HARCI KAÇ TL ÖDENİR?

Konut, işyeri, arsa, tarla ve dükkan gibi tüm taşınmazlar için yapılan satış ve devir işlemlerinde tapu dairelerinde harç ödemesi yapılmakta olup tapu harcı 2021 senesinde yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Tapu harcı taraflar arasında aksi yönde bir anlaşma yapılmadığı takdirde taşınmazı satan taraftan yüzde 2 ve taşınmazı satan taraftan yüzde 2 olmak üzere toplama yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Ancak bu tutar örneğin ev sahibinin indirim yapması ya da "masrafa karışmam" gibi anlaşmalar halinde tek bir tarafça da ödenebilmektedir.

bonus-tapu-harcı-ödeme

GARANTİ BANKASI KREDİ KARTI İLE TAPU HARCI ÖDEME NASIL YAPILIR?

Garanti BBVA kredi kartı sahiplerine tapu harcı müjdesi geldi. Taşınmaz satışı esnasında tahsil edilecek olan tapu harcı ödemesini GİB GOV TR internet sitesi üzerinden yaparken tapudan verilen referans numarasını girerek ödeme ekranına yönlendirildikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@