Tapu Harcını Kim Öder, Alan Mı, Satan Mı?

Türkiye'de taşınmaz satışları tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup yapılan işlemler için tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Peki, tapu harcını kim öder?

EMLAK TERİMLERİ 06.05.2019 - 17:30 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Türkiye'de taşınmaz satışları tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup yapılan işlemler için tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Peki, tapu harcını kim öder?

Taşınmaz satışları için yapılan işlemlerde tahsil edilen harca tapu harcı adı verilmektedir. Tapu Harcı Ne Kadar?Ülkemizde yapılan konut satışları için tapu harcı olarak tapu daireleri üzerinden beyan edilen satış tutarı üzerinden konutu satan kişiden yüzde 2 ve konutu satın alan kişiden yüzde 2 olmak üzere yüzde 4 oranında tapu harcı ödemesi alınmaktadırDüşen konut satışları rakamlarını arttırmak amacı ile 2018 yılında başlatılan tapu harcı indirimi 2019 yılında da devam ediyor. Yapılan tapu harcı indirimi kampanyasının ardından normalde yüzde 4 olan tapu harcı oranı yüzde 3 olarak uygulanacak. Tapu Harcını Kim Öder?Taşınmaz satışlarında tapu harcı ödemesini alıcı taraf ve satıcı taraf eşit olarak yapmaktadır. Yani taşınmazı satan taraf yüzde 1,5 ve taşınmazı alan taraf yüzde 1,5 olmak üzere yüzde 3 olarak uygulanmaktadır. Ancak tapu satışında bu kural yasal bir zorunluluk olmamakla beraber tarafların karşılıklı anlaşması önemlidir. Fiyat pazarlığında indirim yapılması karşılığında isteyen taraf tapu harcını tek başına üstlenebilir. Tek taraf ödese dahi tapu harcı ödemesi yüzde 1.5 ve yüzde 1.5 olmak üzere ödemekte ardından dekontlar teslim edilerek tapu devri işlemi yapılmaktadır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@