Tapu İşlemleri İçin Akıl Sağlığı Raporu Nereden Alınır, Aile Hekimi Rapor Verebilir Mi, Noter Onayı Gerekir Mi?

Tapu işlemleri için sağlık raporu bazı satışlarda zorunludur. 65 yaş üstü akıl sağlığı raporu olarak anılan bu raporda tapu işlemleri için yapılan devir ve satışlarda kişinin sağlık durumu sorgulanır.

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 13:05 19.10.2021 - 13:05 Gülcan Özer

Tapu işlemleri için gerekli evraklar arasında 65 yaş üstü için talep edilen akıl sağlığı raporu da yer alıyor. Bu raporun amacı yaşı belirlenen sınırı geçen kişilerin yapmış oldukları tapu işlemlerinde akıl sağlıklarının yerinde olup olmadığını belirlemek olarak öne çıkarken söz konusu raporun alınacağı yerler ve şartlarda yine kurallara bağlanıyor. 

Evini satmak, bağışlamak ya da devretmek isteyen kişilerin tapu işlemleri için belirli bir yaştan sonra mutlaka akıl sağlığı raporu sunmaları isteniyor. Tapuda yaş sınırı kaç, akıl sağlığı raporu yaşı kaç, kimler rapor almak zorunda, akıl sağlığı raporu nereden, nasıl alınır, aile hekimi verir mi?

TAPU DEVİR İŞLEMLERİNDE YAŞ SINIRI NEDİR, KAÇ YAŞINDAN SONRA ALIM SATIM YAPILMAZ?

Tapu için akıl sağlığı raporu yaş sınırına göre belirlenmekte olup bu rakam 2021 yılı için 65 yaş olarak uygulanmaktadır. Yani kanunen tapuda devir işlemleri, alım satım işlemleri ve bağış işlemleri gibi tüm işlemlerde 65 yaş ve üzeri olarn kişilerin akıl sağlığı raporu sunmaları gerekmektedir. 

AİLE HEKİMİ AKIL SAĞLIĞI RAPORU VEREBİLİR Mİ 2021?

Bir okurundan gelen soruyu yanıtlayan Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper aile hekiminden alınan rapora noter onayı zorunluluğu bulunmadığını belirterek "Okuyucumun anneannesinin yaptığı bağış sırasında akıl sağlığının yerinde olduğuna dair alınan doktor raporunun noter tasdikli olması gerekmiyor. Ancak yine de ileride anneannenin akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiası ileri sürülecek olursa bunun, iddia edenler tarafından ispatı şart. Elde bir doktor raporu bulunduğuna göre aksini ispat zor. Ancak böyle bir iddiada bulunanlar; bağışı yapanın hayattayken kullandığı ilaçları, adına yazılı reçeteleri delil olarak gösterip, koyulan teşhisin ve kullandığı ilaçların akıl sağlığı bozuk kimselere verildiğini ileri sürerek iddialarını ispat etmeye çalışabiliyor" diyerek raporun aile hekiminden alınabildiğini dile getirdi. 

TAPU İÇİN SAĞLIK RAPORU HANGİ BÖLÜMDEN, TAPU AKIL SAĞLIĞI RAPORU NEREDEN, NASIL ALINIR?

Aile hekimleri tarafından verilen rapora ek olarak Devlet Hastanelerinin Adli Psikiyatri Polikliniği de bu raporu vermektedir. 182 MHRS randevu sistemi üzerinden ya da hastanelerin kendi muayene randevu telefonları üzerinden de bu işlem yapılabilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@