Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tarafından Belirlenen Ev Değeri Konut Satışı İçin Gerçek Değer Kabul Edilecek!

Tapu harcında gerçek değer dönemi başlıyor. Ancak söz konusu yasal düzenleme beraberinde pek çok tartışmayı da getirdi. Artık vatandaşın beyanı dikkate alınmayacak!

Emlak Haberleri 12.11.2019 - 13:20 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Tapu harcında gerçek değer dönemi başlıyor. Ancak söz konusu yasal düzenleme beraberinde pek çok tartışmayı da getirdi. Artık vatandaşın beyanı dikkate alınmayacak!

Emlak Vergisi değeri ve Tapu Harcı ödemeleri için yeni yasal düzenleme meclise geldi. Meclise gelen Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile bir dizi önemli yenilik yapılacak. Artık Vatandaşın Beyanı Dikkate Alınmayacak!Yapılan yasal düzenleme ile beraber bundan sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ya da yaptırılan değerleme sonucunda belirlenen bir değer oluşturulması halinde belirlenen bu tutar tapu ve kadastro harcı ödenirken temel olarak alınacak. Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından M. Önder Tekin konuyu köşesine taşıyarak vatandaşın itiraz hakkı olmadığına dikkat çekti.  Vatandaşın belirlenen değere itiraz hakkı olmadığını belirterek "Bu değerin altında bir değer esas alınarak konut satışı yapılmış olmasının, buna ilişkin satış sözleşmesi ve banka kayıtları gibi delillerin sunulmasının hiçbir önemi yok.Taraflar dinlenilmemekte, beyanları, kanıtları alınmamakta. Daha doğru bir ifadeyle; kişilerin tam açıklama ve kanıtlama hakkı yok. Dürüst kişilerin beyan ettikleri değerin (bedelin), belirlenen değerden az olması durumunda, yükümlü olduklarından fazla tapu ve kadastro harcı ödeyecekler.Bu durum, varsayıma dayalı değer belirlenmesi suretiyle keyfi uygulamalara imkân tanıyacağı gibi, dinlenilmeme ve kanıt sunamama gibi hak arama yollarını da kapatmakta. Peki kanıt sunma imkânını kapatan bir usulün hukuk devleti ilkesine uygun olduğu söylenebilir mi?" diyerek alınan kararı eleştirdi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@