Tapuda Fiyat Düşürenler Yandı! Belediye Rayiç Bedeli Üzerinden Satış Yaptı, Banka Parasını Ödediği Evi Elinden Aldı

Tapuda evin değerinin az gösterilmesi 2021 için emsal karar açıklandı. Tapu satış bedelinin düzeltilmesi konusunda yapılan uyarı ile düşük tapu harcı cezası ağır oldu. Tapu harcını düşük göstermek!

Emlak Haberleri 17.12.2021 - 21:00 17.12.2021 - 21:00 Gülcan Özer

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselirken vatandaş daha düşük tapu harcı ödemek için çareyi rayiç bedel üzerinden satış yapmak yönteminde arıyor. Ev fiyatlarının büyük bir hızla artması üzerine vatandaşın ödediği tapu harcı da rekor seviyelere ulaşırken ev sahibi olmakta zorlanan vatandaş birde ağır bir vergi yükü altına girmemek adına tapuda rayiç bedel üzerinden işlem yapmaya başlamıştı. 

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistkleri raporu 2021 ile Kasım ayında yıllık bazda en yüksek konut satışı rakamı yapılırken ev sahibi olmak isteyenlere kritik uyarı geldi. Tapu harcını düşük göstermek isteyen kişilere yönelik olarak mahkeme tarafından verilen emsal karar büyük yankı uyandırırken ev alıp satan pek çok kişinin yaptığı işlemin aslında çok büyük risk barındırdığı ortaya çıktı. 

DÜŞÜK TAPU HARCI ÖDEMEK İSTEDİĞİ, PARASINI ÖDEDİĞİ EVİNDEN OLDU! 

İstanbul Kadıköy'de yer alan bir taşınmaz için anlama yapan 2 kardeş 900 bin lira ödeyerek evi satın almaya karar verdi. Kardeşler evin parasını elden nakit olarak öderken tapuda evin satış bedeli ise rayiç bedel olan 360 bin lira üzerinden gösterildi. 

tapu harcını düşük göstermenin cezası nedir

Konya'da özel bir banka tarafından kendilerine gönderilen tebligat ile kardeşler büyük bir şok yaşadı. Banka evi satan kişiden olan alacağın tahsili için tapu kayıtlarını çıkarırken yakın tarihte elden çıkardığı taşınmazlar içinde tapudan kayıtları aldı. Banka söz konusu taşınmazın bu fiyat ile satışının mümkün olmayacağını belirterek satışı hileli satış olarak kabul edilerek iptal edilmesi yönünden mahkemeye başvurdu.

Konya 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bankanın talebini reddedirken istinaf mahkemesi ise bankayı haklı bularak tapu satışını iptal etti. Banka evin tapusunu alacağına karşılık üzerine alırken söz konusu taşınmazı ise icradan satışa çıkardı. Mahkeme aynı zamanda evi alan kardeşlerin 100 bin lirayı bulan dava ve avukat masrafını ödemesine de hükmetti.

düşük tapu harcı cezası

RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ GÖSTERMEK, TAPUDA SATIŞ BEDELİNİ AZ GÖSTERME CEZASI NEDİR?

Türkiye'de taşınmaz alım ve satım işlemleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı olan Tapu Daireleri üzerinden yapılmaktadır. Tapu kütüğüne işlenen alım satım işlemlerinde alıcı taraftan yüzde 2 ve satan taraftan yüzde 2 olmak üzere tapu harcı tahsil edilmektedir. 

Pek çok kişi daha düşük tapu harcı ödemek için konut fiyatı yerine rayiç bedel üzerinden satış göstermeyi tercih etmektedir. Bu durumun tespit edilmesi halinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi usulsüzlük cezası kesilmekte, bu cezaya ek olarak gerçek satış bedeli üzerinden tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@