Tapuda Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır, Haciz Şerhi Nasıl Kaldırılır?

Son dönemlerde artan haciz işlemlerinin ardından vatandaşlar tapuda haciz sorgulama işlemini nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar. Tapuda haciz olup olmadığı nasıl öğrenilir? 

Emlak Haberleri 22.11.2021 - 02:52 22.11.2021 - 02:52 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılar yeni gelişmeleri de beraberrinde getiriyor. Çok sayıda borçlu vatandaş için İcra Müdürlükleri tarafından haciz işlemi uygulanıyor. Uygulanan haciz işlemleri neticesinde borçlu vatandaşların gayrimenkulleri üzerinde haciz şerhi işlenebiliyor. Böylelikle haciz işlemleri başlatılabiliyor. Peki bir tapuda haciz olup olmadığı nasıl öğrenilir? Tapuda haciz şerhi düşülmüşse bu şerh kaldırılır mı? 

TAPUDA HACİZ NASIL ÖĞRENİLİR?

Bir taşınmaza ait tapuda haciz olup olmadığını öğrenmenin farklı yolları bulunmaktadır. Vatandaşlar kendilerine ait tapuda haciz olup olmadığını bulundukları illerde veya ilçelerde Tapu Kadastro Müdürlüklerine giderek öğrenebilirler. Bu konuda tapu sahibinin başvuru yapması gerekmektedir. Tapu sahibi dışında yapılan başvurularda talep edilen bilgiler vatandaşlarla paylaşılmaz. 

E-DEVLET ÜZERİNDEN TAPUDA HACİZ SORGULAMA

Tapuda haciz olup olmadığını öğrenmek için tapu müdürlüklerine gidecek zamanı olmayan vatandaşlar ise internet üzerinden bu bilgiye edinebilirler. Bunun için tapu sahibinin e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlet sistemine giren vatandaşlar tapu bilgilerini kontrol ederek tapudaki şerhleri görebilirler. Böylelikle tapuda haciz olup olmadığını öğrenebilirler. Ayrıca haciz nedeni olan borç ile alakalı olarak da bilgi sahibi olabilirler. 

TAPUDA HACİZ NASIL KALDIRILIR?

Tapuda haciz şerhinin işlenmesi durumunda bu haciz notunun nasıl kaldırılacağı da merak ediliyor. Bunun için hacze konu olan borcun ödenmesi gerekmektedir. Haciz işlemini uygulayan avukat ile irtibata geçilerek bu haciz şerhi kaldırılabilir. Borcun ödenmesi haciz şerhinin kaldırılması anlamına gelmemektedir. İşlemi başlatan avukat tarafından icra müdürlüğüne bilgi verilmeli oradan da tapu müdürlüğü ile irtibat sağlanıp haciz işlemi tamamen kaldırılmalıdır. Zaman zaman haciz işleminin kaldırılması için işlemler unutulmaktadır ve yıllarca tapuda bu taşınmazlar hacizli olarak görülmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@