Tapuya Şerh Düşülen Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesinin Süresi Ne Kadardır?

Bir gayrimenkulün ileri bir tarihte satışına ilişkin yapılan satış vaadi sözleşmesi tapuya şerh olarak düşülürse bu sözleşmenin geçerlilik süresi ne kadardır?

Emlak Haberleri 16.01.2022 - 21:59 16.01.2022 - 21:59 Engin Uzunoğlu

Bir gayrimenkulün alımı ve satımının ileride bir tarihte gerçekleşmesi için taraflar arasında sözleşme yapılabilmektedir. Bu sözleşme ile taraflar resmi olarak satış konusunda birbirlerine taahhüt vermekteler. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi kurulmuşsa alıcı taraf sözleşmede yazılı tarihte ve anlaşılan bedelle o gayrimenkulü satın almayı taahhüt etmektedir. Satıcı ise yine gayrimenkül satış vaadi sözleşmesinde yazılı tarihte ve anlaşılan bedelle satış yapacağını taahhit eder. 

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi bir anlamda gayrimenkulün satışı için yapılan ön sözleşmedir. Sözleşmede belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda belirtilen tarihte tapu devri yapılmaktadır.

NOTERE ONAYLATILMASI ŞART!

Bir gayrimenkulün satışı için yapılan satış vaadi sözleşmesi belirli detaylara dikkat edilerek hazırlanmalıdır. Özellikle alıcı ile satıcı arasında yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noterce onaylanması gerekmektedir. Eğer bu sözleşme noter tarafından onaylanmazsa herhangi bir geçerliliği olmaz. 

SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile alakalı olarak en çok da süre konusu merak edilmektedir. Sözleşmede taraflar belirli bir tarih konusunda anlaşma sağlayuabilirler. Ancak noterlerce onaylanan bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi eğer tapuya şerh olarak düşülmemişse geçerlilik süresi 10 yıl olabilmektedir. Ancak tapuya şerh düşülen bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi en fazla 5 yıl geçerli olabilmektedir.

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapılıp sözleşmede belirtilen zaman geldiğinde tapu devrinin gerçekleşmesi için her iki tarafın da satışa dair kararlı olması gerekir. Sadece alıcının isteği ile bu satış işlemi gerçekleşemez. Tapu devrinde satıcı da olmak zorundadır.  Bu şekilde tapu devir işlemleri yapılmalıdır.  Sözleşme imzalamış olmak alıcıya çok daha fazla hak tanımaz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@