Tarım Arazisi Yatırımı Yapacaklara Kamudan Uygun Fiyatlı Satışlar

Uzmanların üzerinde durdukları yatırım tercihlerinden bir tanesi de tarım arazisi yatırımı. Tarım arazisi yatırımı yapacaklar için ise kamu kurumlarının uygun fiyatla satış duyuruları bulunuyor.

YATIRIM REHBERİ 14.04.2021 - 05:08 14.04.2021 - 05:08 Emlak 365
Birikimi olup yatırım yapmayı planlayanlar için uzmanlar, toprak yatırımının önemine dikkat çekiyorlar. özellikle tarım arazisi yatırımı üzerinde duran uzmanlar, bu alanda önümüzdeki süreçte kazanımlar sağlanabileceğini vurguluyorlar.

Peki tarım arazisi alanında yatırım yapmak isteyen bir kişi nelere dikkat etmeli? Yatırım yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalı? Bunların dışında en uygun fiyatlı yatırımlar için hangi ilanları takip etmeli? Bu soruların yanıtlarını araştırdık.

TARIM ARAZİSİ YATIRIMI

Tarım arazisi yatırımı son dönemlerde oldukça araştırılan başlıklardan birisi. Özellikle dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in tarım arazilerine yapmış olduğu yatırımlar gözlerin bu alana çevrilmesine neden oldu.

Bill Gates'in ABD'nin en büyük tarım arazisi yatırımcısı olması, dünyada bu yatırım alanında İngiltere Kraliçesini bile geçmesi küçük yatırımcıların da ilgisinin bu alana çevrilmesine neden oldu.

Geçtiğimiz haftalarda sektörün önemli isimleri tarafından yapılan açıklamalarda geleceğin en önemli yatırım araçlarından birisinin tarım arazileri olacağı öngörüldü.

KAMUDAN UCUZ TARIM ARAZİSİ YATIRIMI

Tarım arazileri alanında yurtiçinde yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için çok sayıda seçenek bulunuyor.

Seçeneklerin en dikkat çekeni ise kamu kurumlarının gayrimenkul satışları. Belediyeler, il milli emlak müdürlükleri, il özel idareleri, bakanlıkların alt birimleri ve benzeri kamu kurumları kendilerine ait arazileri satışa çıkarıyorlar.

Belirli bir muhammen bedel üzerinden satışa çıkarılan bu araziler, ilan edilen o değer üzerinden ihaleye çıkarılıyorlar. İhale sürecine bazı dönemlerde vatandaşlar yoğun ilgi gösterse de bazı dönemlerde ise ihalelere katılım çok düşük seviyede oluyor.

Bu tür durumlarda ise ilk teklif fiyatlarına araziler vatandaşlara satılıyor. Bu kapsamda satışlar çok düşük fiyatlarla tamamlanabiliyor. Vatandaşlar kamu kurumlarının ihale ile tarım arazisi satışlarına katılarak uygun fiyatla yatırım yapma fırsatı yakalayabilirler.

EDİTÖR NOTU: Tarım arazilerine dair fiyat değerlendirmeleri ve satış usulleri haber amacıyla paylaşılmıştır. Yatırım tavsiyesi içermez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@