Tasfiye Kararnamesi Süre Uzatımı Çıkmazsa Batan Müteahhit Sayısı Rekor Kıracak!

Kamu müteahhitleri tarafından yoğun bir çalışma yapılmasına rağmen hatırlanacağı üzere fiyat farkı kararnamesi söz verilmesine rağmen çıkarılmamıştı.

EMLAK HABERLERİ 16.09.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Kamu müteahhitleri tarafından yoğun bir çalışma yapılmasına rağmen hatırlanacağı üzere fiyat farkı kararnamesi söz verilmesine rağmen çıkarılmamıştı. Müteahhitlere tanınan tasfiye kararnamesi ise beklentilerin çok uzağında kaldı.

Devletten ihale alarak iş yapan kamu müteahhitleri dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında büyük bir mağduriyet yaşamış ve zor durumda kalmıştı. Hızla artan inşaat maliyetleri nedeni ile yüksek oranda zarar eden kamu müteahhitlerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan tarafından fiyat farkı kararnamesi sözü verilmesine rağmen söz konusu kararname çıkarılmamıştı. Tasfiye Kararnamesi Yaraları Sarmadı! Süreçte zaten fiyat farkı verilmediği için büyük sıkıntıya düşen kamu müteahhitleri bir de tasfiye kararnamesi için verilen hatalı kararlar ile bir kere daha mağdur edildi. Özellikle de süreçte Hazine ve Maliye Bakanlığı olurunun aranması, yetkinin idareye verilmesi gibi sorunlar nedeni ile müteahhitler süre sınırına takıldı. Süre uzatımı çıkmadığı içinde mağduriyet arttı. Konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu tasfiye kararnamesi için 40 bine yakın başvuru yapıldığını belirterek bu başvuruların yüzde 90 gibi büyük bir bölümünün ise reddedildiği duyumu aldığını söyledi. Sorununun döviz kuru ve maliyet artışı nedeni ile yaşandığını belirten Tellioğlu TEFE TÜFE oranında bir fark önerilmesi durumunda bile bu müteahhitlerin kurtarılabileceğini söyleyerek Ocak ayında tasfiye kararnamesi çıktı diyerek işini bırakan müteahhitlerin zor durumda kaldığını söyleyerek "Ocak’ta kanun çıktığında, şartları yerine getiren, işi tasfiye edecek diye düşünüldü.Ve insanlar kendine göre işi dağıttı. Şimdi aynı adamın, oraya gidip, işi yapması çok zor. Talebimiz şu: müracaat edenlere, zamanlan dolduysa ek zaman vermek lazım, teminatları yandıysa teminatları iade etmek lazım. Çünkü bu 40 bin başvurunun 3 te Tinin şu anda iflas ettiğini söyleyebiliriz ve acilen karar alınmazsa diğerlerinin de iflas edebileceğini düşünüyoruz" diyerek yaşanacak sorunlara işaret etti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@