Tasfiye Kararnamesi ve Fiyat FarkI Kararnamesi Neden Çıkmıyor, Ne Bekleniyor?

Kamu müteahhitleri tarafından büyük bir umutla beklenen tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi takvimin 6 Kasım tarihini göstermesine rağmen hala çıkmadı. Peki, ne bekleniyor?

Emlak Haberleri 06.11.2018 - 10:07 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Kamu müteahhitleri tarafından büyük bir umutla beklenen tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi takvimin 6 Kasım tarihini göstermesine rağmen hala çıkmadı. Peki, ne bekleniyor?

Kamu ihalesi alarak inşaat yapan kamu müteahhitleri büyük bir hızla çıkan dolar kuru nedeni ile büyük bir mağduriyet yaşamıştı. İnşaatlarda kullanılan malzemelerinin büyük bir hızla artması tahmin edilemez bir fiyat farkı oluşmasına neden olurken bu da müteahhitlerin büyük zararlara uğramasına neden oldu. Kamu Müteahhitleri Tasfiye Hakkı İstiyor Büyük bir mağduriyet yaşayan kamu müteahhitleri bu mağduriyetlerinin giderilmesi için kendilerine tasfiye hakkı tanınmasını istiyor. Cezai yaptırımlar uygulanmadan şimdiye kadar yapılan işlerin hak edişlerini alarak projelerden çekilmek isteyen müteahhitlerin büyük bir bölümü ne yazık ki iflasın eşiğinde bulunuyor. Fiyat farkı kararnamesi çıkarılması halinde mağduriyeti giderilen müteahhitler ise projelerine devam ederek tamamlamak istiyor. Ancak mevcut koşullarda ne yazık ki müteahhitlerin işlerine devam etmeleri imkansız gibi görünüyor. Müteahhitler çıkacak olan kararnamelere güvenerek işlerine zarar ederek devam ediyor ancak ilerleyen günlere rağmen müjde bir türlü gelmiyor. 3 Bakan Açıkladı Ancak Kararnameler Yayımlanmadı! Müteahhitler için çıkarılacak olan tasfiye kararnamesi için 3 Bakan tarafından yapılan açıklamalar bulunmasına rağmen kararnamenin neden çıkmadığı ise merak konusu oldu. Hatırlanacağı üzere en son Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamada bulunmuş ve kararnamenin kısa süre içerisinde çıkacağını söylemişti. Ancak Ruhsar Pekcan bu açıklamayı 25 Ekim 2018 tarininde yapmıştı. Nerede ise 15 gün geçen süreye rağmen ne yazık ki hala beklenen Tasfiye Kararnamesi ve Fiyat Farkı Kararnamesi hala çıkmadı. Bu da müteahhitlerin "hükümet batmamızı mı bekliyor?" sorusun sormalarına neden oluyor. Ortaya atılan son iddia ise hükümetin ayın 15'inde bu kararnameyi açıklayacağı yönünde ancak bunun için de yetkili bir isimden yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Yani hala müteahhitlerin beklediği ve onlar için hayati önem taşıyan kararname için kesin bir tarih bulunmuyor. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@