TBB Açıkladı: 22 İnşaat Firmasının 47 Milyon Liralık Borcu Yapılandırıldı

Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması kapsamında Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklama ile 17 inşaat firmasının borçlarını yapılandırdığı duyuruldu. Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalayan firmaların 35 milyar liralık borcu yapılandırıldı.

TBB Açıkladı: 22 İnşaat Firmasının 47 Milyon Liralık Borcu Yapılandırıldı

Ekim 2019 - Şubat 2021 tarihleri arasında Türkiye Bankalar Birliği TBB tarafından yapılan açıklamalara göre Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalayan toplam 173 firma (51 grup) 35 milyar liralık borçlarını yapılandırdı.

TBB tarafından yapılan açıklamaya göre 130 grup ve 341 firma Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması (FYYÇA) Büyük Ölçekli Uygulama kapsamına dahil edildi. Yapılan görüşmeler ve incelemeler sonucunda bu firmalardan 173 tanesinin borç yapılandırma başvurusu onaylandı.

HANGİ SEKTÖRDEN KAÇ FİRMANIN BORCU YAPILANDIRILDI?

Başvurusu onaylanan 173 firmanın sektörlere göre dağılımları ise şu şekilde gerçekleşti; 4 tanesi tarım, balıkçılık, avcılık ve ormancılık, 5 tanesi madencilik ve taş ocakçılığı, 41 tanesi imalat sanayi, 2 tanesi enerji, 19 tanesi inşaat, 21 tanesi toptan ve perakende ticaret, motorlu araçlar servis hizmetleri ile kişisel ve hane halkı ürünleri, 18 tanesi turizm, 21 tanesi taşımacılık, depolama ve haberleşme,2 tanesi emlak komisyon, kiralama ve işletmecilik faaliyetleri, 4 tanesi eğitim, 5 tanesi sağlık ve sosyal hizmetler, 1 tanesi diğer hizmetler sektöründe, 30 tanesi diğer sektörler.

22 İNŞAAT FİRMASININ 46.875 MİLYON LİRALIK BORCU YAPILANDIRILDI!

Açıklanan verilere göre Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması (FYYÇA) Büyük Ölçekli Uygulama kapsamında 17 firmanın 5.875 milyon liralık borcuna ek olarak FYYÇA Küçük Ölçekli Uygulama kapsamında ise 5 inşaat firmasının 41 milyon liralık borcu olmak üzere toplamda 46.875 milyon liralık borç yapılandırma kapsamına alındı ve ödeme kolaylığı sağlandı.

Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalanan şirketlerin isimleri açıklanmazken sadece toplam yapılandırma miktarı ve inşaat firması sayısı olarak bilgilendirilmede bulunuldu.