Ticaret Bakanı Muş: Türk müteahhitler Arap ülkelerinde 167 milyar dolarlık proje üstlendi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş inşaat sektörünün yurtdışında üstlendiği işler hakkında bir konuşma yaparak Türk Müteahhitlerin Arap ülkelerinde 167 milyar dolarlık iş üstlendiklerini söyledi.

Emlak Haberleri 11.06.2022 - 13:28 11.06.2022 - 13:28 Mustafa Karagöz

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Uluslararası İş Forumu (IBF), 2. Türk-Arap İş Zirvesi'ne katıldı. Gaziantep Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında bir konuşma yapan Bakan Muş emlak sektörü hakkında açıklamalarda bulundu. Muş konuşmasında özellikle Arap ülkeleri ile ilgili iş ilişkilerine ayrı bir parantez açtı. 

TÜRK MÜTEAHHİTLERİN YURTDIŞI İŞLERİ

Mehmet Muş özellikle son dönemlerde ekonomide oluşan büyüme rakamlarına ulaştı. Rekor ihracat rakamlarının geldiğini aktaran Bakan Muş, Türkiye'nin 500 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştığını bu yıl ise 250 milyar dolarlık hedefin yakalanarak bu rakamun 600 milyar dolara çıkacağını söyledi.

Yılın ilk aylarında ihracatın yüzde 20.4 oranında artarak 102.5 milyar dolara çıktığını aktaran Bakan Muş inşaat alanına dair bazı veriler açıkladı. Bu noktada Türk Müteahhitlerin yurtdışı iş hacmine değinerek 167,6 milyar dolar değerinde proje üstlenildiğini aktardı.

Bu projelerin yüzde 30'luk kesimin Arap ülkelerine olduğunu söyleyen Bakan Muş projelerin detayları hakkında bilgi verdi. Mehmet Muş Türk müteahhitlerin yurtdışı işleri ile ilgili olarak Türk müteahhitlerinin yurt dışında üstlendiği projelerin yüzde 30'unun Arap ülkelerinde olduğuna işaret eden Muş, "Türk müteahhitlerinin Arap ülkelerinin kalkınmasına önemli katkı sağladığını bu rakamlar ifade ediyor. Buralarda birçok altyapı, üst yapı, sanayi tesisi, liman, enerji santralleri gibi yatırımların olduğunu görüyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakan Muş konuşmasının devamında inşaat ve diğer birçok alanda işbirliklerinin daha fazla artırılabileceğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@