Ticari İmarlı Arsa Üzerine Konut İnşa Edilirse Ne Olur?

Gayrimenkul sektöründe ticari imarlı arsaların ne şekilde kullanılabileceği merak konusu oluyor. Ticari imarlı arsa üzerinde konut inşa edilirse ne olur? 

Emlak Haberleri 09.12.2021 - 00:02 09.12.2021 - 00:02 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul sektöründe arsaların imar durumlarına göre çeşitleri sürekli merak konusu olmaya devam ediyor. İmar planlarındaki düzenlemelerle belirlenen arsa nitelikleri arsaların değerleri üzerinde direkt olarak etki yapıyor. Peki ticari imarlı arsa nedir? Ticari imarlı arsa üzerinde hangi yapılar inşa edilebilir?

TİCARİ İMARLI ARSALAR ÜZERİNDE HANGİ YAPILAR İNŞA EDİLEBİLİR?

İmar planlarında ticari imarlı olarak belirlenen arsalar üzerinde yapılabilecek yapılar sınırlıdır. Bu arsalar üzerinde ofis, dükkan, iş merkezleri, AVM'ler, çok katlı mağazalar, otoparklar, oteller, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu, sosyal ve kültürel tesisler, restoran, lokanta, gazino, eğlence merkezleri, katlı otopark, banka, yurt, kurs, dershane, özel eğitim kurumu, sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmet sektörüne ait taşınmazlar inşa edilebilir.

ŞARTLI İZİN VERİLEBİLİR

Ticari imarlı arsalar üzerinde bazı yapıların inşa edilmek istenmesi durumunda imar planında değişiklik yapılması gerekmektedir. Buna göre eğer ticari imarlı arsa üzerinde özel sağlık tesisi, özel eğitim tesisi veya katlı otopark yapılacaksa arsa ticari kullanımdan çıkarılmalıdır. Bu şekilde yapılacak imar değişikliğinin ardından arsa üzerinde tasarruflar projeye uyguyn hale getirilir.

TİCARİ İMARLI ARSAYA KONUT İNŞA EEDİLİRSE NE OLUR?

Ticari imarlı bir arsa üzerinde zaman zaman konut inşa etmek gibi bir ihtiyaç doğabiliyor. Bunun için öncelikle bu konutlar inşa edilmeden önce arsanın bağlı bulunduğu belediyeye başvuru yaparak tapu ve ruhsatta değişiklik yapılması gerekiyor. Eğer bu değişiklikler yapılmadan konut inşa edilirse konut için uygulanacak olan fatura miktarları ticari işletme oranlarına çevrilir. Bu şekilde ortaya çok da ekonomik olmayan bir maliyet çıkar. Bu da konut maliyetlerinin normalin çok üzerine çıkmasına neden olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@