TMSF'den Beklenen Açıklama Geldi: Tasfiye Edilen Faizsiz Konut Şirketleri İçin Para İadesi Başlıyor!

Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri hakkında TMSF tarafından çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Yaşamevim para iadesi için beklenen açıklama geldi!

Emlak Haberleri 02.09.2021 - 10:50 02.09.2021 - 10:53 Gülcan Özer

Bankalara faiz ödemeden taksitle ev sahibi olunmasını sağlamak amacı ile hizmet veren faizsiz finansman şirketlerinin kontrolsüz büyümesi ve sayılarının büyük bir hızla artması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışma başlatılmıştı. Yürütülen çalışma kapsamında bazı finansman şirketleri tasfiye edilirken bu şirketlerde birikimi olan kişiler büyük panik yaşamıştı. 

Tasfiye edilen faizsiz finansman şirketleri hakkında yapılan açıklamada bu şirketlerin TMSF'ye devredildiği belirtilirken süreç hakkında tüm bilgilendirmelerin yine TMSF tarafından sürdürüleceği duyurulmuştu. Şirketler hakkında TMSF tarafından atanan kayyumların çalışmaları sürerken Yaşamevim hakkında beklenen açıklama geldi. 

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ FİNANSMAN ŞİRKETİ YAŞAMEVİM HAKKINDA BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!

TMSF tarafından yapılan açıklamada "Görüşmelerde sona gelinmiştir. Bu nedenle, varılan mutabakat neticesinde kayıt kabul işlemlerine başlanacaktır. Söz konusu 'tasfiye halinde Yaşamevim A.Ş'de tasarrufu bulunan hak sahiplerinin, ıslak imzalı dilekçeler ile şirket merkezine başvuru yapması gerekmektedir.

yaşamevim-açıklaması

Başvuruların 'Tasfiye Halinde Yaşamevim Gayrimenkul Anonim Şirketi Tasfiye Komisyonu'na hitaben yazılacak dilekçeler ile 'Tatlısu mah. Arif Ay sok. No:1/2 Ümraniye/İstanbul' adresine ulaştırılması gerekmektedir. Mevzuat gereği, telefon ve elektronik posta ile yapılan başvurular işleme konulamayacaktır.

Öte yandan tasfiye işlemleri yürütülen diğer tasarruf finansman şirketleri ile ilgili kanuni takibatlar yapılmış ve bu şirketlerin sahipleriyle, ortaklarıyla ve yöneticileriyle görüşmeler devam etmektedir. Kurumumuz kamu yönetiminin gerektirdiği şeffaflık ilkeleri gereği, tasfiye süreciyle ilgili tasarruf sahiplerini anlık olarak bilgilendirmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifedelerine yer verildi. 

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ FİNANSMAN ŞİRKETLERİ İÇİN PARA İADESİ NASIL YAPILACAK, PARA YATIRANLAR PARALARINI NASIL GERİ ALACAK?

TMSF tarafından yapılan duyurular takip edilecek. Belirtilen dilekçeler yazıldıktan sonra yapılan başvurular talep edildiği üzere belirtilen adreslere şahsen yapılacak. Tasarruf sahipleri bu şekilde paralarının iadesini talep edecek. 

TMSF şirketlerin tüm mal varlığı ve borç tutarlarını çıkaracak. Alacaklı kişilere sırası ile ödemeler yapılacak. Her şirket için süreç ayrı ayrı yürütülecek ve bu süreçler hakkında bilgilendirmeler de yine TMSF tarafından yapılacak. Her bilgilendirme aşaması adım adım sürdürülecek. Para yatıran tasarruf sahiplerinin mağdur edilmemesi adına gerekli tüm önlemler alınacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@