TOGG Gemlik Üretim Tesisleri İnşaatında Son Durum Ne, Yüzde Kaçı Tamamlandı, Üretim Ne Zaman Başlayacak?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Gemlik üretim tesislerinde inşaat faaliyetlerine devam ediliyor. Yerli otomobil üretim tesislerinin inşaatında son durum ne? 

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 18:24 12.10.2021 - 18:29 Engin Uzunoğlu

Büyük bir merakla beklenen Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Gemlik üretim tesislerinde inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ediliyor. Bu çalışmalarda 1600'ün üzerinde personel yer alıyor. Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile yapılan temel atma töreninin ardından Türkiye'nin yerli otomobilinin üretileceği tesislerin inşaatında şu ana kadar boya tesislerinde 2.500 ton demir bağlantısı yapılıp 22 bin metreküp beton döküldü. Bu inşaat çalışmalarında 138 çelik kolon dikilerek 11 bin ton çelik imalatı tamamlandı. 

TOGG GEMLİK ÜRETİM TESİSİNDE SON DURUM

TOGG Gemlik üretim tesislerinin inşaatında gövde üretim binası, montaj binası, enerji binası, su işleme tesisi, batarya binası, giriş binası ile arıtma binasının demir bağlantıları, beton dökümleri, bodrum perde imalatları, kolon montajları, çelik imalatları, çatı – cephe sandviç panel montajlarının devam ettiği bildirildi. 

Yerli otomobil fabrikasının alt yapısı için 535 metre yağmur suyu, 2.450 metre atık su hattı inşa edildi. Yine bu kapsamda 623 metre menfez imalatı tamamlandı. Yine bu doğrultuda 2 bin metrelik çevre duvarı imlatı da tamamlandı. Ayrıca 11 bin metreküp kazı ile 82 bin metreküp de dolgu gerçekleştirildi. 

AVRUPA'NIN DOĞUŞTAN ELEKTRİKLİ İLK SUV'U

TOGG Gemlik Tesisleri'nin yerli otomobil üretiminde hem yerel hem de küresel anlamda çok büyük bir önemi bulunuyor. Fikri ve sınai mülkiyeti tamamen Türkiye'ye ait olacak olan TOGG üretime başlayıp banttan indiğinde küresel ölçüde ses getirecek. Bu otomobil Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV model aracı olacak. 

Yapılan planlamaya göre TOGG Gemlik tesislerinde üretim başladığında 2030 yılına kadar 5 ayrı model için üretim yapılabilecek. İlk etapta yüzde 51 oranında yerli elektrikli, bağlantılı yeni nesil araçlar üretilecek. 1,2 milyon metrekarelik alanda inşa edilen tesislerde üretim 2022 yılının sonunda başlayacak ve ilk otomobil de banttan bu tarihte çıkacak. 

TÜRKİYE'NİN 100 YILINA DAMGASINI VURACAK!

TOGG Gemlik tesislerinin inşaatında çalışmaları inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir açıklamada bulunarak, “Bu proje Türkiye'nin 100 yılına damgasını vuracak. 2022 yılında üretime başlayabileceğimiz fabrikanın inşaatında tüm çalışmalar planladığımız gibi devam ediyor. 2022 yılının sonunda araçlarımızı seri üretim bandından indirmiş olacağız.” dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@