TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Projeleri Hangi Şartlara Göre Belirleniyor?

TOKİ tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri belirli bir özelliklere sahip olunması durumunda hayata geçiriliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 26.03.2020 - 10:51 15.07.2021 - 00:08 Emlak 365

TOKİ tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri belirli bir özelliklere sahip olunması durumunda hayata geçiriliyor. Peki TOKİ bu projelerin uygulanması için hangi koşulların yerine getirilmesini istiyor? TOKİ Başkanlığı'nın farklı illerde uyguladığı kentsel dönüşüm projeleri ve sağlanması gereken özellikler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın hayata geçirdiği uygulamalar arasında kentsel dönüşüm projeleri de yer alıyor. TOKİ Başkanlığı'nın yapmış olduğu kentsel dönüşüm projeleri ise belirli koşulların sağlanması durumunda oluşuyor. Ayrıca kurum her alanda kentsel dönüşüm projesi hayata geçirmiyor. Bu projelerin yapılabilmesi için kurum tarafından açıklanan başvuru şartlarını aşağıda aktarıyoruz. TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ BAŞVURU ŞARTLARITOKİ Başkanlığı tarafından hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri şehirlerde oluşan sağlıksız alanlarından yeniden kentlere kazandırılması amacıyla yapılıyor.Bu alanalarda bulunan vatandaşlara ise kentsel dönüşüm projelerinin sonunda daha güzel ortamlarda yaşam alanı sağlanıyor. Kurum kentsel dönüşüm programları ile konutların dışında ayrıca diğer sosyal yapılanları da inşa ediyor. Bu kapsamda TOKİ kentsel dönüşüm projelerinde okul, kreş, spor salonu, dini tesis, sağlık tesisi, ticaret gibi alanlarda yapılar projelere dahil ediliyor. TOKİ tarafından hayata geçirilen projelerin ortak özellikleri, yani kentsel dönüşüm projelerinin başlayabilmesi için gerekli şartlar ise kurum tarafından tek tek açıklandı. O koşullar arasında, "Teknik verilere bağlı olarak (jeolojik durum, zemin özellikleri, depremsellik, tarihi ve doğal miras); tasfiyesi zorunlu alanlar, afet bölgeleri ile kentsel arazi değeri yüksek ancak yapılaşma kalitesi düşük ve kentsel kimliğe uyumsuz alanlar bu projelere konu edilmektedir." bulunuyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@