Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesinde Mülteci Krizi!

Kentsel dönüşümün en sıkıntılı ilerlediği bölgeler arasında yer alan Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde mülteci krizi başladı!

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 12:30 28.07.2021 - 12:30 Gülcan Özer

İstanbul'da kentsel dönüşüm projesinin en sıkıntılı ilerlediği bölgeler arasında yer alan Tozkoparan Mahallesi şimdi de yeni bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında pek çok ev kentsel dönüşüm kapsamına alındığı için boşaltılmıştı. 

Bazı ev sahipleri ise kentsel dönüşüm kararına itiraz ederek evlerini boşaltmak istemezken boşaltılan evlerin ise mültecilerin yeni sığınağı olduğu ortaya çıktı. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN BOŞALTILAN EVLER MÜLTECİLERİN YENİ YUVASI OLDU! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamına alınması adına riskli bölge ilan edilen Tozkoparan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan taşınmazlar hızla boşaltılmaya başlanmıştı. 

Süreçte karara itiraz eden bazı taşınmaz sahipleri itiraz davası açarken evlerini boşaltmaya itiraz etmiş, evlerin doğalgaz, elektrik ve su bağlantıları kesilmeye başlanmıştı. Mahalle sakinleri aboneliklerinin kapatılmaması için nöbet tutmaya başlarken düzenlenen pek çok eylem ile yıkıma karşı çıkılmış ve mahalle sakinleri seslerini duyurmaya çalışmıştı. 

tozkopran-kentsel-dönüşüm

TOZKOPARAN KENTSEL DÖNÜŞÜM SON DAKİKA: BOŞALAN EVLERE MÜLTECİLER VE EVSİZLER YERLEŞTİ! 

Süreçte ne yazık ki bildik görüntüler yeniden ortaya çıktı. Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olarak tespit edildiği için boşaltılan pek çok ev Suriyeli ve Afganlı mülteciler tarafından izinsiz olarak kullanılmaya başlanırken yeni çöp toplayan kişilerin bu evleri depolama alanı olarak kullandıkları görüldü. 

Mahalle sakinleri akşam saatlerinden sokağa çıkmaya dahi korktuklarını belirtirken mahallenin işgal eldiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Mahalle sakinleri ile Suriyeli bir grup arasında yaşanan tartışmada 2 kişinin bıçaklanması ile isyan eden mahalleliler izinsiz olarak kullanılan tüm evlerin acilen boşaltılmasını istedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@