Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Son Dakika: Mahkeme Yürütmeyi Durdurma Kararı Aldı!

İstanbul'da kentsel dönüşümün Fikirtepe ile beraber en sorunlu geçtiği bölgelerden biri olarak kabul edilen Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi için son dakika gelişmesi yaşandı. Tozkoparan sakinlerinin büyük bir bölümünün karşı çıktığı projede mahkeme tarafından riskli alan kararı için iptal kararı çıktı ve yürütmeyi durdurma kararı alındı.

Kentsel Dönüşüm 09.07.2021 - 15:19 09.07.2021 - 15:19 Serhat Karaman

Güngören Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığında düzenlenen Tozkoparan Kentsel Dönüşüm projesi hakkında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Birgün Gazetesi tarafından yapılan habere göre Riskli Alan ilan edilerek hakkında yıkım kararı çıkarılan Tozkoparan Mahallesi için yeni karar alındı. 

GÜNGÖREN BELEDİYESİ TOZKOPARAN MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN YENİ KARAR ÇIKTI! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında projedeki çalışmaları hızlandırmak adına Tozkoparan Mahallesi riskli alan ilan edilmiş ve kentsel dönüşüm sürecine dahil edilmişti. Riskli alan ilan edilmesi ile beraber bölgede oturan kişilerin evlerine tebligat gönderilmeye başlanmış, bazı kişiler evlerini boşaltırken bazı kişiler ise alınan yıkım kararına itiraz etmişti. 

Pek çok mahalle sakini evlerini boşaltmayacaklarını belirterek karara itiraz etmişler, toplanarak eylem yapmaya başlamışlardı. Mahallede yıkım kararı nedeni ile elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri kesilmeye başlanmış, mahalle sakinleri susuz ve elektriksiz kalmıştı. Süreçte mahalleliler alınan riskli alan kararına itiraz ederlerken mahkemeden beklenen sonuç açıklandı. 

Mahkeme tarafından verilen karar kapsamında yeni rapor alınana kadar bölgedeki kentsel dönüşüm projesi çalışmaları durdurulmuş oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan riskli alanların belirlendiği raporda da Tozkoparan Mahallesi Güngören sınırları içerisinde yer alan 11 mahalle arasında 9. sırada yer almıştı. Danıştay 6'ncı Dairesi'nde görevli savcı da 11 Ocak 2021 tarihinde vatandaşların itirazları üzerine mahallenin riskli alan olarak ilan edildiği kararın iptal edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@