Trabzon Çağlayan Mahallesi'nde 10 Yıllık Kentsel Dönüşüm Çıkmazı!

Trabzon'un Çağlayan Mahallesi'nde kentsel dönüşüm için vatandaşlara verilen sözlerin tutulmayışı sorun yaratmaya devam ediyor.

Trabzon Çağlayan Mahallesi'nde 10 Yıllık Kentsel Dönüşüm Çıkmazı!

Trabzon'da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yaşanan yavaşlık zaman zaman vatandaşları isyan noktasına getiriyor. Seçim zamanlarında vatandaşlara verilen kentsel dönüşüm sözlerinin yerine getirilmeyişi Çağlayan Mahallesi'nde vatandaşların tepkilerine neden oldu. Uzun yıllardır kentsel dönüşüme gireceği söylenen Çağlayan Mahallesi'nde şu ana kadar somut bir adım atılamadı.

EVLERİNE SIVA BİLE YAPAMIYORLAR

Çağlayan Mahallesi'nde kentsel dönüşüm olacak iddiaları mahallenin imarına büyük zarar veriyor. Mülk sahibi vatandaşlar evlerini onarmak ve bakımlarını yapmak için herhangi bir çalışma yapamazken eski ve yıkılmaya yüz tutmuş binalarda yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalıyorlar. Evlerinin sıvasını bile yapamayan vatandaşlar bir an önce karar verilmesini ve gerekirse kentsel dönüşüm kapsamından çıkarılmalarını talep ediyorlar.

10 YILLIK KENTSEL DÖNÜŞÜM MACERASI BİTMİYOR

Tepkilerini dile getiren mahalle sakinleri, “Çağlayan Mahallesi rezil bir duruma geldi. Burada ne çevre düzenlemesi var ne de evlerde bir dıva bulunuyor. Mahallemizin parkını yeniden yapacaklarını söyleyerek yıktılar. Aradan 10 yıl geçti ve hala buraya park yapacaklar. Bu mahalleyi çivi çakılamaz hale sokup sonra da kaderine terkettiler.” dediler.

BİNALARI İNSAN YAŞAMAZ HALE GETİRDİLER

Mahalle sakinleri son 2-3 yıldır sürekli kendilerine kentsel dönüşüm için bilgi verildiğini söyleyerek, “Mahallemize gelip kentsel dönüşüm hakkında şöyle olacak, böyle olacak diyerek konuşup gidiyorlar. Ardından da herhangi bir somut gelişme olmuyor hep lafta kalıyor. Laf çok ama herhangi bir icraat yok. Binalarımızı herkes görsün. Rezil duruma geldiler. Bazı binalar insan yaşanmaz hale geldi.

Nüfus olarak da oldukça kalabalık bir mahalleyiz. Ancak buraya gelip ölçüp, biçip gidiyorlar. Esnaflarımız dükkanlarına tadilat yapamıyorlar. Evlerimize çivi bile çakamıyoruz. Çok sayıda komşumuz usanıp bırakıp gittiler. Bu binaları yıkacaklar mı yoksa yıkmayacaklar mı? Bize bir cevap versinler biz de önümüze bakalım.” ifadelerini kullandılar.

Trabzon'un Çağlayan Mahallesi'nde yaşanan kentsel dönüşüm sıkıntısı hakkında vatandaşların itirazları henüz karşılık bulmadı. Projenin yapılmayışı nedeniyle binalar oldukça bakımsız kaldı. Bazı ev sahipleri evlerini boş bırakıp başka mahallelerdeki evlere taşınmak zorunda kaldılar. Çağlayan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'Nin akıbetinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı.

SONRAKİ HABER